KABUL WEATHER

شهدای خیالی و فساد میلیونی

Home » اجتماعی » شهدای خیالی و فساد میلیونی

بیش از چهل ورثه‎‌‌ی شهید «خیالی» در ولایت هرات، از چندین سال به‌‎‌این‎سو با ارایه اسناد جعلی حقوق سالانه دریافت کرده‌‎‌اند.
نتایج بررسی‎‌های هیاتی زیرنام «کمیسیون تدقیق و بررسی…

حوت ۵, ۱۳۹۹ by
شهدای خیالی و فساد میلیونی

هرات – ۵حوت ۱۳۹۹خ.
گزارش‎گر: محمد یونس رووفی

بیش از چهل ورثه‎‌ی شهید «خیالی» در ولایت هرات، از چندین سال به‌‎این‎‌سو با ارایه اسناد جعلی حقوق سالانه دریافت کرده‎‌اند.
نتایج بررسی‎‌های هیاتی زیرنام «کمیسیون تدقیق و بررسی اسناد ورثه‎‌ی شهداومعلولین ولایت هرات» بیان‎گر یک فساد پنهانی است که همه ساله به‎‌گونه‎‌ی غیرقانونی از بودجه‎‌ی ملی کشور حیف‎‌ومیل شده‎‌است.


اعضای این کمیسیون که متشکل از چندین نهادهای سارنوالی، محکمه، امنیت ملی، صحت عامه، شهداومعلولین و مشاوریت فرهنگی مقام ولایت هرات اند، گزارشی از نتایج بررسی‎‌های شان را به مقام رهبری ولایت ارایه کرده‌‎اند.
این گزارش که کاپی آن به‎‌وسیله‎‌ی نامه‌‎ی رسمی به‌‎تاریخ ۷ جوزای ۱۳۹۹خ. به سارنوالی استیناف این ولایت محول شده‌‎است، از چندین مورد استفاده‎‌ی اسناد جعلی در پرداخت حقوق سالانه‎‌ی ورثه شهداومعلولین پرده برداشته‌‎است.
دراین گزارش که یک کاپی آن به‌‎دست خبرنگار پیک رسیده، افزون‎‌بر موارد جعل و تزویر اسناد، فهرستی از نام‌‎های ۴۴ نفر نیز شامل‎‌است که گفته می‎شود هر یک ازاین افراد تا ۶۰ هزار افغانی حقوق سالانه‎‌ی ورثه شهداومعلولین را دریافت کرده‌‎اند.
براساس این گزارش، مجموع پولی‌‎که در چندین سال متمادی به‌‎این افراد پرداخت شده، به بیش از چهار میلیون ۷۶۰ هزار افغانی می‎رسد که ازطریق آمریت شهداومعلولین ولایت هرات اجرا شده‌‎است.
محمد انور متین مشاور فرهنگی مقام ولایت هرات و عضو کمیسیون تدقیق و بررسی اسناد ورثه‎‌ی شهداومعلولین این ولایت، به خبرنگار پیک می‎گوید که هشت تن ازاین افراد شامل فهرست، مربوط به سال‎‌های ۱۳۶۲ – ۱۳۶۵خ. است، متباقی از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۱خ. و دو نفر دیگر از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸خ. باارایه اسناد جعلی سالانه تا ۶۰ هزارافغانی حقوق دریافت کرده‌‎اند.


به‌‎گفته آقای متین، شماری از این افراد با ارایه اسناد و تصدیق‎نامه‎‌های جعلی از امنیت ملی، ثبت و احوال نفوس و اداره شهداومعلولین، حقوق سالانه دریافت کرده و برخی دیگرهم به‎‌نام یک ورثه‎‌ی شهید دو معاش گرفته‌‎اند.
آن‎چه که به‎‌گفته‎‌ی محمد ناصر میهن‎‌یار کارمند پیشین مستوفیت هرات، ازسوی یک حلقه‎‌ی خاص در جریان سال‎‌های متمادی سازمان‎دهی شده و به‎‌نام‌‎های مستعار و خیالی ورثه‎‌ی شهداومعلولین، از خزانه‌‎ی دولت حیف‎‌ومیل شده‎‌است.
خبرنگار پیک تلاش نموده، تا با چند تن از این افراد شامل فهرست تماس گرفته و جویای معلومات شود؛ اما با کوشش‎‌های زیاد حتا سرنخی از نام و نشان این افراد به‎‌دست نیامد و مسوولان محلی به‌‎ویژه اداره‎‌ی شهداومعلولین هرات نیز دراین زمینه همکاری نکرد.
عزیزاحمد پوپل آمر شهداومعلولین ولایت هرات، ضمن این‎که به پرسش‌‎های خبرنگار پیک پاسخ نداده، گزارش کمیسیون یادشده را ناقص خوانده و هرگونه اختلاس و جعل اسناد در پرداخت حقوق ورثه‎‌ی شهداومعلولین را رد می‎کند.
وزارت دولت در امور شهدا و معلولین ‎‌هم به تماس‎‌های پی‎هم خبرنگار پیک دراین باره چیزی نگفت.
درهمین‌‎حال، کمیسیون تدقیق و بررسی اسناد ورثه‎‌ی شهداومعلولین هرات، موضوع را رسمن به سارنوالی استیناف این ولایت محول کرده و خواهان بررسی دقیق و پی‎گرد قانونی افراد مسوول دراین قضیه شده‌‎است.
اما سارنوالی استیناف ولایت هرات با گذشت بیش از هشت ماه از دریافت پرونده، تاهنوز کاری دراین زمینه انجام نداده‎‌است.
سید نعیم صحاب سخن‎گوی سارنوالی استیناف ولایت هرات، می‎پذیرد که نامه‎‌ی رسمی ضمیمه‎‌ی پرونده شهداومعلولین جهت بررسی به‎‌این نهاد رسیده؛ اما اعتراف می‎کند که متاسفانه دراین مدت، پیش‎رفتی دراین زمینه وجود ندارد.
آن‎چه که به باور برخی‌‎از حقوق‎‌دانان، تعلل و سهل‎‌انگاری در کار سارنوال موظف خوانده شده‌‎است.
سید حامد دادشانی حقوق‎‌دان می‌‎گوید که مطابق قانون نافذه‎‌ی کشور، مسایل مربوط به فساد اداری در خلال سه ماه و بالاتر از آن مسایل مربوط به جنایت‌‎های بشری در خلال شش ماه باید ازسوی سارنوال موظف بررسی شده و پرونده‎‌ی آن به‌‎دادگاه فرستاده شود. به‎‌گفته‎‌ی آقای دادشانی درصورتی‎‌که بررسی یک پرونده در زمان قانونی آن تکمیل نمی‎‌شود، یا این‎که نواقص در اسناد پرونده وجود دارد و یاهم، سارنوال موظف در کار خود تعلل ورزیده‌‎است.
هرچند به‎‌گفته‎‌ی محمد رفیع نادری عضو انجمن وکلای مدافع هرات، اداره‎‌ی محلی به‌‎و‌یژه آمریت شهداومعلولین مکلف‎‌اند که دراین باره پاسخ بدهند و درصورت اثبات قضیه، افراد متخلف باید شناسایی و به‌‎دادگاه کشانیده شوند. اما تاکنون هیچ فردی در پیوند به‌‎این فساد میلیونی، بازداشت و مورد بازپرس قانونی قرار نگرفته‌‎است.
بااین‌‎حال، جیلانی فرهاد سخن‎گوی والی هرات تاکید می‎کند که پرونده‎‌ی جعل اسناد در ورثه‎‌ی شهداومعلولین به سارنوالی استیناف این ولایت محول شده و زیر کاراست و به‎‌زودی نتایج آن اطلاع‌‎رسانی خواهد شد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.