KABUL WEATHER

بیش از دوصد افسر دانشگاه مارشال فهیم، از ده ماه به‌‎این‎سو معاش نگرفته‌‎اند

Home » اجتماعی » بیش از دوصد افسر دانشگاه مارشال فهیم، از ده ماه به‌‎این‎سو معاش نگرفته‌‎اند

۲۱۰ تن از افسران دانشجوی کندک سوم دانشگاه نظامی مارشال محمد قسیم فهیم، معاش ده ماهه‎‌ی خود را تااکنون دریافت نکرده‌‎اند.

معاش ماهوار هریک از این دانشجویان ۳۵۰۰ افغانی است …

جدی ۳, ۱۳۹۹ by
بیش از دوصد افسر دانشگاه مارشال فهیم، از ده ماه به‌‎این‎سو معاش نگرفته‌‎اند

کابل – ۳ جدی ۱۳۹۹خ.

گزارش‎گر: عبدالمطلب فراجی

۲۱۰ تن از افسران دانشجوی کندک سوم دانشگاه نظامی مارشال محمد قسیم فهیم، معاش ده ماهه‎‌ی خود را تااکنون دریافت نکرده‌‎اند.

معاش ماهوار هریک از این دانشجویان ۳۵۰۰ افغانی است که مجموع آن در ده ماه گذشته نزدیک به ده میلیون افغانی می‌‎رسد و از بودجه‎‌ی وزارت دفاع ملی کشور تمویل می‎‌شود.

شماری ازاین دانش‎‌جویان ادعا می‎کنند که ۱۱ ماه از شمولیت آنان دراین نهاد آموزش‎‌های نظامی می‌‎گذرد؛ اما دراین مدت تنها یک ماه معاش دریافت کرده‎‌اند.

میرآقا (مستعار) یک تن از این دانشجویان به‎‌دلیل این‎که مبادا از دانشگاه اخراج نشود، از ذکر نامش خودداری کرده به خبرنگار پیک می‌‎گوید:

« مسوولین به ما می‎‌گویند که معاش تان سوخته، خرچ و مصرف تان را از خانه‌‎های تان بگیرین …».

زلمی (مستعار) یکی دیگر ازاین دانشجویان می‌‎گوید که آن‌‎ها یک ماه پیش از آغاز قرنتین کرونا، شامل نُزدهمین دور آموزش افسران جوان در این دانشگاه شده‎اند؛ اما مسوولان به‌‎آن‎‌ها گفته‌‎اند: « هنوز شامل سیستم نشده‌‎اید!»

این دانشجوی نظامی، می‌‎افزاید که بارها به مسوولان و مقام‎‌های ارشد دانشگاه مراجعه کرده و خواهان حقوق ماهوارشان شده‌‎اند؛ اما به‎‌جای وعده‌‎ی اجرا و پرداخت، پاسخ رد داده شده‌‎است.

عزیز(مستعار) دانشجوی معترض دیگری، می‎‌گوید که دیگر توان وام گرفتن از خانه و دوستان را برای ادامه‌‎ی تحصیل ندارد و درصورتی‌‎که حقوق ماهوارشان پرداخت نشود، شاید که دیگر به درس‎‌هایش ادامه داده نتواند.

او می‌‎افزاید که هر یک از هم‌‎صنفانش و حتا گروهی به مسوولان مراجعه کرده‎‌اند؛ اما در پاسخ چنین برای‌‎شان گفته شده‎‌است:

« معاش تان سوخته، بروین هرجای که شکایت می‌‎کنین، بکنین …».

ادعای‎‌که ازسوی مسوولان رد شده و دلایل گوناگونی ارایه کرده‎‌اند.

جگرن عبدالجمال حکیمی فرمانده کندک سوم افسران جوان دانشگاه نظامی مارشال فهیم، به‎‌خبرنگار پیک می‌‎گوید:

« معاش این دانشجویان به‎‌دلیل نداشتن تذکره الکترونیکی معطل شده که با تکمیل این روند، معاش شان اجرا می‌‎شود ».

اما در پاسخ به‌‌‎این پرسش که آیا خودتان شناس‌‎نامه‎ی برقی دارید و معاش ماهوار دریافت می‎کنید؟ می‎‌گوید که هنوز شناس‎‌نامه برقی نگرفته و معاش خودرا نیز، هر ماه دریافت می‌‎کند.

آقای حکیمی، پس از پُرس‎‌وپال بیش‌‎تر می‌‎افزاید که قرنتین کرونا هم یکی دیگر از دلایلی بوده که معاش این دانشجویان داخل سیستم نشده و تااکنون به تاخیر افتاده‎‌است.

او در پاسخ به آخرین پرسش که آیا معاش این دانشجویان، پرداخت خواهد شد یا نه؟ گفت:

« کوشش می‎‌کنیم تا دو روز دیگر معاش پنج ماهه‎‌ی شان را اجرا کنیم …».

آن‎‌چه که با گفته‎‌های پیشین و ادعای دانشجویان معترض تناقض دارد و پیش ازاین هم به دانشجویان چنین وعده‎‌های امروز و فردا سپرده شد‎ه؛ اما تا به امروز عملی نشده‎‌است.

علی‌‎اکبر قاسمی عضو کمیسیون اموردفاعی مجلس نمایندگان، پرداخت نشدن ده ماهه معاش افسران جوان دانشگاه نظامی مارشال فهیم را «خیانت ملی» و «تضعیف روحیه افسران» خوانده، می‌‎گوید که این کلان‎‌ترین جفای نابخشودنی در حق نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.

تلاش‎‌های خبرنگار پیک برای دریافت پاسخ از سخن‎‌گویان وزارت دفاع ملی، با گذشت سه روز بی‎‌نتیجه ماند و هیچ‌‎یک از سخن‎‌گویان این وزارت ضمن دریافت موضوع، به هیچ تماس بعدی پاسخ نداد.

دانشگاه نظامی مارشال محمد قسیم فهیم در یک دهه‎‌ی پسین ۱۸ دور فراغت افسران جوان ارتش را در کارنامه دارد. هژدهمین دور فراغت افسران جوان این دانشگاه در سنبله‎‌ی سال گذشته بود.

این فارغان شامل بریدملان داخل خدمت و فارغان صنف دوازدهم مکتب‌‎های سراسرکشور می‌‎باشند که در هر دور ۲۷۰ تا ۳۰۰ افسر، پس از ۱۸ ماه آموزش‎‌های نظامی به‌‎رتبه‎‌ی دوهم بریدمن از این دانشگاه فارغ می‌‎شوند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.