KABUL WEATHER

۱۳ کارمند دولتی متهم در آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‌‎قلعه، فرار کرده اند

Home » اقتصادی » ۱۳ کارمند دولتی متهم در آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‌‎قلعه، فرار کرده اند

با گذشت بیش‌‎از سه هفته از روی‎داد بی‌‎پیشینه‎‌ی آتش‎‌سوزی در گمرک اسلام‌‎قلعه، اداره‌‎ی محلی ولایت هرات تاکنون قادر به گرفتاری و پی‎گرد افراد متهم دراین روی‎داد نشده‌‎است…

حوت ۱۸, ۱۳۹۹ by
۱۳ کارمند دولتی متهم در آتش‎‌سوزی گمرک اسلام‌‎قلعه، فرار کرده اند

هرات – ۱۸ حوت ۱۳۹۹خ.

گزارش‎گر:  یونس رووفی

با گذشت بیش‌‎از سه هفته از روی‎داد بی‌‎پیشینه‎‌ی آتش‎‌سوزی در گمرک اسلام‌‎قلعه، اداره‌‎ی محلی ولایت هرات تاکنون قادر به گرفتاری و پی‎گرد افراد متهم دراین روی‎داد نشده‌‎است.

وزارت مالیه کشور، دو هفته پیش هیاتی را به‌‎ریاست آمنه احمدی رییس گمرکات این وزارت به ولایت هرات اعزام کرد که در نتیجه‎‌ی بررسی‎‌های این هیات، ۱۴ تن از مقام‎‌ها و کارمندان کلیدی گمرک اسلام‎‌قلعه متهم به‌‎استفاده‎‌ی سو از صلاحیت وظیفوی، فساد و اختلاس شده‌‎اند.

بربنیاد نتایج بررسی‎‌های این هیات و سارنوالی جرایم فساد اداری که شرح آن به ریاست سارنوالی استیناف ولایت هرات محول شده و یک کاپی آن به‎‌دست خبرنگار پیک رسیده‎‌است؛ این افراد باید مطابق ماده‎‌ی ۹۷ قانون اجراآت جزایی و ماده‎‌ی ۴۰۷ کُد جزای أفغانستان، هرچه زودتر بازداشت و مورد بازپرس قانونی قرار گیرند.

در ماده‎‌ی ۹۷ قانون اجراآت جزایی، آمده‌‎است:

« هرگاه شخص مطلوب بدون داشتن عذر موجه از قبول امر احضار سرپیچی نماید، یا خوف اخفا و یا فرار وی با قراین روشن مدلل باشد و یاهم آزادی وی باعث ضیاع آثار و علایم جرمی گردد، یا در حوزه‎‌ی مورد نظر محل سکونت معین نداشته باشد؛ امر گرفتاری وی حسب احوال ازطرف سارنوال یا محکمه صادر و یا پولیس به‌‎اساس حکم مندرج این قانون به گرفتاری او اقدام می‎کند ».

هم‎چنان در ماده‌‎ی ۴۰۷ کُد جزای کشور آمده‎‌است:

« هرگاه موظف خدمات عامه به‎‌استفاده از صلاحیت وظیفوی خود، عمدن احکام قوانین و مقررات، قرار و امر محکمه و یا اوامر صادره‎‌ی مراجع باصلاحیت حکومت را رعایت نکرده و یا تحصیل اموال و مالیاتی را که به‌‎حکم قانون تعیین گردیده، بدون مجوز قانونی متوقف سازد، به حبس قصیر یا جزای نقدی از ۳۰ هزار تا ۶۰ هزار افغانی محکوم می‎گردد ».

با توجه به‎‌این احکام قانون نافذه‌‎ی کشور و قرار صادره‎‌ی سارنوالی اداره‎‌ی محلی ولایت هرات، قراراست پولیس مبارزه با جرایم اقتصادی هرچه زودتر افراد متهم را بازداشت و به ریاست سارنوالی استیناف این ولایت معرفی کند.

اما باگذشت بیش‎‌از دوهفته از صدور این حُکم و فیصله‎‌ی هیات موظف حکومت، یافته‎‌های پیک از منابع محلی بیان‎گر این‎‌است که تاکنون، تنها یک تن از میان ۱۴ فرد متهم بازداشت و مورد بازپرس قرار گرفته و باقی ۱۳ تن دیگر آنان، به‎‌جاهای نامعلوم و حتا بیرون از کشور متواری شده‌‎اند.

سید نعیم سحاب سخن‎گوی سارنوالی استیناف ولایت هرات به‎‌خبرنگار پیک می‎گوید که تاکنون تنها یک نفر از فهرست چهارده نفری به‎‌این نهاد معرفی شده که زیر بازپرس قرار دارد و دیگران تاهنوز بازداشت نشده‌‎اند.

دراین‎‌حال، عبدالاحد ولی‎‌زاده سخن‎گوی فرمانده‌ی پولیس ولایت هرات تاکید می‎کند که تلاش‌‎های پولیس برای گرفتاری افراد یادشده به‌‎شدت جریان دارد؛ اما دربرابر این پرسش که چرا تاکنون همه‎‌ی افراد قلم‎داد شده بازداشت نشده، چیزی نمی‎گوید.

آن‎چه که به‌‎باور برخی از حقوق‎‌دانان و فعالان جامعه‎‌ی مدنی در غرب کشور، سهل‎‌انگاری در کار پولیس خوانده شده‌‎است.

مسعود مسلم حقوق‎‌دان و فعال جامعه‎‎‌ی مدنی در ولایت هرات به‌‎این باوراست که بیش‎تر کارمندان گمرک‎‌ها از پشتیبانی مافیای سیاسی و اقتصادی برخوردار بوده و به‎‌همین دلیل، پولیس هم در گرفتاری این افراد ناتوان است.

تلاش‎‌های خبرنگار پیک برای برقراری تماس و دریافت پاسخ از افراد متهم شامل این فهرست، بی‎‌نتیجه ماند و کم‌‎ازکم شش شماره موبایل مربوط به‎‌این افراد، خاموش و یا از ساحه خارج بوده‌‎اند.

ازسوی دیگر سید حامد دادشانی وکیل مدافع و حقو‎ق‎‌دان در ولایت هرات، می‎گوید که درصورت فرار این افراد به بیرون از کشور، وزارت امورداخله باید ازطریق پولیس انترپول، این افراد را تعقیب و بازداشت کند.

آن‎چه که سخن‎گوی وزارت امور داخله با تماس‎‌های مکرر خبرنگار پیک، حاضر به ارایه پاسخ دراین باره نشده‎‌است.

چهارده تن از مقام‎‌ها و کارمندان گمرک اسلام‎‌قلعه درحالی زیر پی‎گرد قانون قرار گرفته‎‌اند که سه هفته پیش در نتیجه‎‌ی آتش‎‌سوزی بی‎‌پیشینه، نزدیک به یک هزار موتر باربری و نفت‎‌کش همراه با دیگر تجهیزات و تاسیسات گمرکی در گمرک اسلام‌‎قلعه، تبدیل به خاکستر شد و ده‌‎ها میلیون دالرخساره به بازرگانان کشور نیز وارد شده‌‎است.

بااین‎‌حال، عبدالله دشتی معاون اتاق تجارت و سرمایه‌‎گذاری در ولایت هرات، تاکید دارد که افزون‎‌بر بازداشت افراد یادشده، حکومت باید خساره‎‌ی وارده بر بازرگانان متضرر در روی‎داد آتش‌‎سوزی گمرک اسلام‎‌قلعه را جبران کند.

غلام فاروق نبی‌‎زاده مسوول اتحادیه موترداران باربری در زون غرب کشور نیز، هُشدار می‎دهد که درصورت عدم پرداخت خساره ازسوی حکومت، شاهراه‎‌های غرب کشور را به‎‌روی ترافیک خواهند بست و به اعتراض مدنی خواهند پرداخت.

بربنیاد گزارش‌‎ها، دو ماه پیش‌‎هم محمد یونس رهنمورد رییس پیشین گمرک اسلام‌‎قلعه از وظیفه برکنار و به سارنوالی معرفی شده بود؛ اما تاهنوز از بازداشت او هم خبری نیست.

 

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است. مدیر وبسایت: محمد حسین انصاری