KABUL WEATHER

کرونا و رَونقِ بی‌رویه‌ی بازار برخط

Home » فیچر » کرونا و رَونقِ بی‌رویه‌ی بازار برخط

با دوامِ قرنتین و گسترش روزافزون بیماری کوید-19 در پایتخت و شهرهای کلان کشور، بازار برخط (آنلاین) یا رَوش تازه و پیش‌رفته‌ی تجارت و دادوسُتدِ سوداگری، به‌گونه‌ی بی‌رویه‌ای افزایش یافته‌است. هرچند مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، …

سرطان ۱۳, ۱۳۹۹ by
کرونا و رَونقِ بی‌رویه‌ی بازار برخط

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک
کابل –  ۱۳ سرطان ۱۳۹۹خ.
گزارش‌گر:  فخریه  رادفر

با دوامِ قرنتین و گسترش روزافزون بیماری کوید-19 در پایتخت و شهرهای کلان کشور، بازار برخط (آنلاین) یا رَوش تازه و پیش‌رفته‌ی تجارت و دادوسُتدِ سوداگری، به‌گونه‌ی بی‌رویه‌ای افزایش یافته‌است.

هرچند مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، از افزایش۲۰ درصدی دادوسُتد برخط در بازارهای داخلی و برون‌مرزی کشور سخن می‌زنند؛ اما به‌گفته‌ی برخی‌از بازرگانان و فروشندگان برخط (ابزار خانه‌گی، لباس، رستورانت و موادخوراکی و…) در شهر کابل، کاروبار آنان در مقایسه با سال گذشته و زمانِ پیش‌از کرونا، تا دوبرابر افزایش یافته‌است.

برخی ازاین کاروباریان برخط، با نشر تبلیغات و رَوش‌های نوین بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی (فیس‌بوک، وتس‌اپ، تیلگرام، وایبر و …) سفارش­‌های مشتریان­‌شان را تا درب منزل تحویل می­‌دهند. شهیده سادات یکی‌­از این کاروباریانی‌که در شهرنو کابل به­‌گونه‌­ی برخط سنگ­‌های قیمتی و صنایع دستی می‌­فروشد، می‌گوید: «نسبت به گذشته بسیار خوب شده، روزانه ۶۰ تا ۷۰ سفارش را درب منزل مشتریان خود می‌رسانیم …». برخی دیگر ازاین کاروباریان، از گرم‌شدنِ امتعه یا کالای روز بازار برخط در ادامه‌ی قرنتین سخن می‌زنند.

لازمه‌های بهداشتی، مواد شوینده و ضدعفونی، لباس، میوه‌های خُشک‌وتازه و غذای آماده از رستورانت، از جمله نیازمندی‌های که به‌گفته‌ی نقیبا‌الله مالک یکی از شرکت‌های بازرگانی در شهر کابل، این روزها بیش‌ترین عرضه و تقاضای بازار برخط شده‌است.

او می­‌گوید که در روزهای قرنتین، بیش­ترین فروش و عرضه‌ی شان تا درب خانه‌ها و دفترها در شهر کابل، لازمه‌­های بهداشتی، مواد شوینده و ضد عفونی کننده و میوه‌­های خُشک و تازه بوده‌است.

اما برخی‌­از مشتریان و شهریان کابل، کاروبار و فعالیت برخی ازاین فروشندگان برخط را، غیر معیاری، بی‌رویه و به‌­نحوی فریبنده خوانده، ادعا می‌­کنند که بازار برخط از اعتبار چندانی در میان مردم برخوردار نیست.

آرش ۲۵ ساله باشنده‌ی ناحیه دهم شهر کابل می­‌گوید که فروش­گاه‌­های برخط، با نشر نگاره‌های جنس اصلی در شبکه‌­های اجتماعی شهروندان را تشویق می‌­کنند؛ اما آن‌چه را عرضه می‌­کنند، جنس بدل و بی‌کیفیت است. شفیق­‌الله حبیب دانشجوی تجارت در یکی از دانشگاه‌های کابل، فعالیت­‌های بازار برخط را در کشور، برخلاف معیارهای جهانی تجارت خوانده، می­‌گوید: «فروش­گاه‌­های برخطی­‌که در افغانستان فعالیت­ دارند، مطابق به‌­معیار­های جهانی نبوده و به‌­همین خاطر، مردم از عرضه‌ی خدمات‌شان رضایت ندارند».

آذریون متین یکی‌­از فعالان مدنی‌هم، عامل­ آن را نبود شرایط و بستر مناسب اقتصادی در کشور قلم­داد کرده، می­‌گوید که افزایش و گسترش چنین کاروبارهای غیرمعیاری، هیچ­‌گونه پیشرفت چشم‌گیری در اقتصاد و تجارت کشور نخواهد داشت.

هرچند مسوولان وزارت صنعت و تجارت کشور نیز، می­‌پذیرند که فروشندگان برخط بیش‌تراز کسب رضایت بر کیفیت جنس، به‌سود بیش‌تر توجه دارند؛ اما به‌باور آنان، تنها رقابت‌­های آزاد می‌تواند مانع گران‌­فروشی و بلند رفتن کیفیت کالا و عرضه‌ی خدمات شود. به‌این ترتیب بازارگاه‌های برخط در نهایت با کارآیی و ارزش ویژه و ارایه خدمات عالی می‌توانند دادوسُتد پایه‌دار با مشتریان شان داشته باشند و دیگران را دراین رقابت به‌حاشیه برانند.

جواد دبیر مسوول بخش اطلاع‌رسانی وزارت صنعت و تجارت، جزییات بیش‌تر به‌پرسش‌های خبرنگار پَیک نمی‌دهد؛ اما تأکید می‌کند که برای نخستین­‌بار مقرره‌­­­ی حمایت از مستهلکان( مصرف‌­کنندگان ) در زمینه‌­ی تجارت را ترتیب و تدوین کرده‌اند که با اجرایی شدن آن، زمینه‌ی گران‌­فروشی و عرضه‌ی کالای بی‌­کیفیت در بازارهای کشور محدود خواهد شد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.