کرونا، صنعت گردش‌گری را به صِفر رساند

Home » فیچر » کرونا، صنعت گردش‌گری را به صِفر رساند

« از روزی‌که آخرین سیاحان خارجی بدخشانه ترک کدن، یک رُپیه کمایی ندارم …»
عظیم‌الله ۳۱ ساله که به‌گفته‌ی خودش، تا دو سه ماهِ پیش روزانه بیش‌وکم ۵۰ دالر از کار ترجمانی با گردش‌گران خارجی در ولایت بدخشان درامد داشت؛ اکنون …

جوزا ۱۳, ۱۳۹۹ by
کرونا، صنعت گردش‌گری را به صِفر رساند

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک
کابل – ۱۳ جوزا ۱۳۹۹خ.
گزارش‌گر:  آدینه نیازی

« از روزی‌که آخرین سیاحان خارجی بدخشانه ترک کدن، یک رُپیه کمایی ندارم …»

عظیم‌الله ۳۱ ساله که به‌گفته‌ی خودش، تا دو سه ماهِ پیش روزانه بیش‌وکم ۵۰ دالر از کار ترجمانی با گردش‌گران خارجی در ولایت بدخشان درامد داشت؛ اکنون می‌گوید که «کرونا» همه‌ی داروندار و کاروبارش را از وی گرفته‌است.

این باشنده‌ی واخان که خودرا یگانه نان‌آور خانواده‌ی کلان ده نفری معرفی می‌کند؛ می‌ترسد که با دوام این وضعیت و ممنوعیت رفت‌وآمدهای داخلی‌وخارجی و نبود هیچ کاروباری، روزگار سخت و فاجعه‌باری در پیش خواهد داشت.

به‌گفته‌ی عظیم‌الله، آخرین گردش‌گرانی‌که به‌دلیل آوازه‌ها و گزارش‌ها از شیوع و سرایت ویروس کرونا از چین به ایران و افغانستان؛ به‌تاریخ ۱۶حوت ۱۳۹۸خ. قُله‌های پامیر را ترک کردند؛ دو مرد و زن استرالیایی به‌نام‌های آیه و جولین بودند که ظاهرن به‌هدف کوه‌نوردی، عکاسی و پژوهش علمی به‌واخان و پامیر بدخشان آمده بودند.

نه تنها ترجمان، بل‌که شرکت‌های سیاحتی، هوتل‌دارانِ میزبان و حمالانی‌که با هر مرکب و اسپ و قاطرشان، روزانه کم‌ازکم به‌ارزش ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی از انتقال گردش‌گران و وسایل و کالاهای شان در کُهسارانِ همیشه برفی و سرد پامیرهای بدخشان درامد داشتند؛ همه‌گی بیش‌تراز سه ماه به‌این‌سو درانتظار پایانِ فصل کرونا و آغاز دوباره‌ی گردش‌گری، دست زیرالاشه نشسته و با روزگار سخت ناداری و تنگ‌دستی پنجه نرم می‌کنند.

به‌گفته‌ی طلب‌الدین قادری عضو شورای ولایتی بدخشان، کم‌ازکم ۵۰۰ خانواده‌ای که در ولسوالی‌های واخان و پامیرهای این ولایت آب‌ونان شان ازهمین طریق تامین می‌شد؛ اکنون در وضعیت بد اقتصادی و معیشتی قرار دارند.

نقیب‌الله ثاقب رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان، آخرین رقم ثبت شده‌ی گردش‌گران خارجی دراین ولایت را تا پایان سال۱۳۹۸خ. (۴۰۱۳) نفر گزارش داده، می‌گوید: «هر گردش‌گر خارجی در چند روز و هفته و ماهی‌که دراین‌جا سپری می‌کرد، کم‌ازکم دوهزار دالر مصرف می‌کرد و این پول همه به‌جیب مردم همین مرزوبوم می‌رسید».

آقای ثاقب هرچند آمار دقیق‌تری ارایه نکرد؛ اما افزود که سالانه میلیون‌ها افغانی از رهگذر صنعت گردش‌گری دراین ولایت به خزانه‌ی دولت افزوده می‌شود.

یک ماه پیش مسوولانِ محلی ولایت بامیان نیز، از سقوط صنعت گردش‌گری (توریزم) دراین ولایت خبر داده و گفته‌اند که زیان‌های مالی برخاسته از انتشار ویروس کرونا بر صنعت گردشگری دربامیان، تا بیش از۲۵۰ میلیون افغانی می‌رسد.

بربنیاد معلومات وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور، بیش‌ترین عاید از صنعت گردش‌گری به‌دولت و مردم افغانستان، از ولایت‌های هرات، بامیان بلخ و بدخشان به‌دست می‌آید. سالانه بیش‌تر از هفت هزار گردش‌گر خارجی و بیش‌تر از دوصدهزار گردش‌گر داخلی از مکان‌های دیدنی، طبیعی و باستانی همین ولایت‌ها دیدن می‌کنند و بیش‌ترین منبع درامد مردم پس‌از کشاورزی دراین مناطق، گردش‌گری است. 

پس‌از بند امیر ولایت بامیان، ولسوالی واخان ولایت بدخشان دومین پارک ملی افغانستان نامیده شده، چنان‌که به‌گفته‌ی نصرت‌الله نایل ولسوال واخان، پیش ازاین همه‌ساله صدها گردش‌گر خارجی از کشورهای (امریکا، چین، جاپان، استرالیا و…) به‌این ولسوالی می‌آمدند و تا قُله‌های پامیرها می‌رفتند و کوه‌نوردی و اسکی‌بازی و مستند و عکاسی می‌کردند.

به‌گفته‌ی آقای نایل، بیش‌تر از سه ماه به‌این‌سو، هیچ گردش‌گری به‌این پارک دیدنی و طبیعی کشور نیامده و این وضعیت، ضربه‌ی سنگینی بر روزگار بسیاری از باشنده‌های این منطقه وارد کرده‌است.

یارمحمد مسوول یکی از شرکت‌های سیاحتی در ولایت بدخشان، به خبرنگار پَیک می‌گوید: « پارسال هم خوب بود، حداقل پنج شش هزار دالر کار کردیم، ولی ام‌سال از برکتِ کرونا به صفر رسیدیم، عاقبت به‌خیر…».

عاقبتی‌که برخی از فعالان، آگاهان و مسوولانِ امورهم، ضمنِ نگرانی از وضعیت پیش‌آمده، همه چالش‌ها و دشواری‌های روزافزون اجتماعی و اقتصادی ناشی از «کرونا» و ازهمه مهم‌تر رعایت نکردنِ رهنمودهای بهداشتی به‌منظور جلوگیری از انتشار بیش‌تر ویروس درمیان شهروندان را، فاجعه‌ی تاریخ پیش‌بینی می‌کنند.

مسوولانِ وزارت صحت‌عامه‌ی کشور به تکرار هُشدار داده‌اند که درصورت بی‌پروایی و نادیده گرفتنِ رهنمودهای بهداشتی و فاصله‌ی فزیکی درمیان مردم، افغانستان با یک مصیبت کلانی روبه‌رو خواهد شد.

براساس آمار روزانه‌ی این وزارت (سه‌شنبه ۱۳جوزای۱۳۹۹خ.) نزدیک به ۱۶ هزار شهروند کشور، مبتلا یه ویروس کرونا شده و ازاین میان تااکنون بیش‌از ۱۴۰۰ نفر دوباره صحت‌یاب شده و ۲۶۵ تنِ دیگر جان‌های شان را از دست داده‌اند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.