پول مصرف برق دوکان‌داران ولسوالی امام‌صاحب، به‌جیب افراد غیرمسوول می‌رود

Home » فساد » پول مصرف برق دوکان‌داران ولسوالی امام‌صاحب، به‌جیب افراد غیرمسوول می‌رود

سالانه دستِ‌کم ده میلیون افغانی پول صرفیه برق بیش‌از هشت‌صد دوکان در مرکز ولسوالی امام‌صاحب ولایت کندز، به‌جیب افراد زورمند و غیرمسوول می‌رود.

جوزا ۳۰, ۱۳۹۸ by
پول مصرف برق دوکان‌داران ولسوالی امام‌صاحب، به‌جیب افراد غیرمسوول می‌رود

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک
کندز – ۳۰ جوزای ۱۳۹۸
گزارش‌گر: مجتبا بیگ‌زاد

سالانه دستِ‌کم ۱۰ میلیون افغانی پول صرفیه برق بیش‌از هشت‌صد دوکان در مرکز ولسوالی امام‌صاحب ولایت کندز، به‌جیب افراد زورمند و غیرمسوول می‌رود.

شماری‌از دوکان‌داران در شهر امام‌صاحب به خبرنگار پَیک می‌گویند که آن‌ها دربدل هرکیلووات برق، از ۱۴ تا ۳۵ افغانی می‌پردازند. درحالی‌که بربنیاد معلومات آمریت برق ولسوالی امام‌صاحب، بهای هرکیلووات برق در مکان‌های رهایشی، ۴،۵ افغانی و تجارتی ۱۱،۵ افغانی‌است.

داوود (مستعار) ۲۵ ساله یکی از دوکان‌داران شهر امام‌صاحب می‌گوید:

« نی بل برق است و نی پرسان، هرماه به‌جای تحویل بانک، شش قات به‌جیب حاجی زلمی می‌پردازیم.»

احمد (مستعار) یکی دیگر از دوکان‌داران شهر امام‌صاحب، ادعا می‌کند که این باج‌گیری از چهارسال به‌این‌سو ادامه دارد و از مسوول برق ولسوالی تا فرمانده پولیس و ولسوال همه می‌دانند، اما هیچ توجهی نمی‌کنند.

به‌گفته وی، هیچ دوکانی میتر مستقل صرفیه برق ندارد و چندین دوکان در یک میتر شریک اند. احمد می‌افزاید که چندین بار به ولسوالی و حتا ولایت برای اخذ میتر مستقل مراجعه نموده‌اند؛ اما مسوولان دراین زمینه تا هنوز اجراآتی نکرده و به‌همین دلیل، زمینه‌ی باج‌گیری و اضافه‌ستانی به‌افراد غیرمسوول فراهم شده‌است.

این دوکان‌داران، هم‌چنان مدعی‌اند که افرادی به‌نام‌های حاجی زلمی، عزت‌الله و آمر نظام (مامور پولیس) گردآوری صرفیه برق دوکان‌های شهر امام‌صاحب را به‌اجاره گرفته‌اند و چندین برابر نرخ دولتی، اضافه‌ستانی می‌کنند. دراین‌حال، آقای نظام آمر سمت فرماندهی پولیس ولسوالی امام‌صاحب در تماس تلفونی با خبرنگار پیک، ادعای دوکان‌داران را به‌شدت رد نموده، اما بدون ذکر نام کسی گفت که افراد دیگری دراین کار دست دارند.

تماس‌های مکرر خبرنگار پَیک با عزت‌الله پاسخ نیافت؛ اما حاجی زلمی که به گردآوری صرفیه هرکیلوات برق دربدل ۲۵ افغانی از دوکان‌داران متهم است، می‌گوید:

«ما باج‌گیری نمی‌کنیم، بل‌که مصرف ضایعات برق را هم از دوکان‌داران می‌گیریم، تا باقی‌دار نمانیم.»

حاجی زلمی می‌افزاید که این کار به‌دلیل نبود میتر مستقل و جلوگیری از ضایعات صرفیه برق و هم‌چنان در همآهنگی با آمریت برق ولسوالی امام‌صاحب صورت می‌گیرد. به‌گفته وی، افراد دیگری حتا ۳۵ افغانی از هرکیلووات جمع‌آوری می‌کنند؛ اما از کسی نام نگرفت.

اما نظام‌الدین آمر برق ولسوالی امام‌صاحب، با رد این موضوع به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که هیچ فرد غیرمسوول حق ندارد از مردم پول مصرف برق را جمع‌آوری کند.
آقای نظام‌الدین که خودش نیز ازسوی دوکان‌داران، به‌گرفتنِ رشوه‌ی ماهانه ده هزار افغانی زیرنام “حق‌السکوت” ازطرف افراد زورمند و باج‌گیر متهم شده‌است، می‌گوید:

«هیچ‌کس نمی‌تواند اتهام رشوت را بالایم ثابت کند و ازاین پس به هیچ‌کس اجازه‌هم نمی‌دهم که پول برق را از مردم اضافه‌ستانی کند.»

بااین‌حال، حاجی‌محمد مُهمند رییس برق کندز ضمن اظهار بی‌خبری از باج‌گیری و اضافه‌ستانی افراد غیرمسوول در ولسوالی امام‌صاحب، به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که سر از هفته آینده، هیأتی مرکب از نماینده‌های امنیت ملی، پولیس و مقام ولایت به رهبری خودش، این موضوع را از نزدیک در آن ولسوالی، پی‌گیری و افراد غیرمسوول را نیز مورد پَی‌گرد قانونی قرار خواهند داد.

بربنیاد گزارش‌ها، برق ولایت کندز از ۱۵ سال به‌این‌سو از کشور همسایه تاجیکستان تمویل و هم‌چنان به ولایت‌های هم‌جوار تخار و بغلان نیز انتقال یافته‌است.

شبکه‌ی برق ولسوالی امام‌صاحب در سال ۱۳۹۲ با هزینه‌ی بیش‌از ۱۸ میلیون دالر از کمک‌های مالی بانک انکشاف آسیایی به بهره‌برداری رسیده و درحال‌حاضر، نزدیک به ۱۲هزار مشتری در مرکز و حومه‌ی شهر امام‌صاحب، از این شبکه مستفید هستند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.