هُشدار طالبان، زنگ خطر برای رای‌دهندگان

Home » انتخابات » هُشدار طالبان، زنگ خطر برای رای‌دهندگان

حکومت افغانستان در واکنش به نشر اعلامیه‌ی تهدیدآمیز طالبان، اعلام کرد که برای تدویر انتخابات آزاد و شفاف در زمان تعیین‌شده، از هیچ‌گونه تلاش دریغ نخواهد کرد.
گروه طالبان، امروز با انتشار اعلامیه‌ای هُشدار داده‌است که از برگزاری انتخابات در کشور جلوگیری خواهند کرد و هم‌چنان از مردم خواسته که نباید …

اسد ۱۵, ۱۳۹۸ by
هُشدار طالبان، زنگ خطر برای رای‌دهندگان

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل ۱۶ اسد ۱۳۹۸

گزارشگر: مجتبی بیگزاد

 

حکومت افغانستان در واکنش به نشر اعلامیه‌ی تهدیدآمیز طالبان، اعلام کرد که برای تدویر انتخابات آزاد و شفاف در زمان تعیین‌شده، از هیچ‌گونه تلاش دریغ نخواهد کرد.

گروه طالبان، امروز با انتشار اعلامیه‌ای هُشدار داده‌است که از برگزاری انتخابات در کشور جلوگیری خواهند کرد و هم‌چنان از مردم خواسته که نباید در روز برگزاری انتخابات و پَی‌کارهای انتخاباتی نامزدان اشتراک نمایند.

در پایان اعلامیه، آمده‌است که به مجاهدین امارت اسلامی هدایت داده شده، تا به‌هر توان و قیمتی مانع برگزاری انتخابات جعلی در سراسر افغانستان شوند.

دراین‌حال نه‌تنها حکومت، بل شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، فعالان سیاسی و برخی‌از شهروندان نیز درپیوند با نشر این اعلامیه، گفته‌اند که باوجود همه تهدیدها از حق رأی شان دفاع خواهند کرد.

صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری در یک نوار دیداری به‌رسانه‌ها گفته‌است که تعیین رهبر و زعیم کشور از طریق رأی مستقیم، حق شرعی و قانونی مردم‌است.

آقای صدیقی، هم‌چنان از طالبان می‌خواهد تا صلح‌خواهی را در عمل نشان داده و از تهدید مردم دست بردارند.

همزمان بااین، جاوید فیصل از سخن‌گویان ستاد انتخاباتی دولت‌ساز به‌رهبری محمداشرف غنی، می‌گوید:

« انتخابات، راه برحق مردم افغانستان است و هیچ ترسی از چنین تهدیدها ندارند.»

هم‌چنان عارف کیانی مسوول رسانه‌ای تیم امنیت و عدالت به‌رهبری رحمت‌الله نبیل، از تهدیدهای بلند امنیتی در آستانه‌ی برگزاری انتخابات، اظهار نگرانی می‌کند و نهادهای امنیتی دولت را مسوول تأمین امنیت و جلوگیری از هرگونه تهدید امنیتی می‌داند.

برخی‌از شهروندان نیز با نگرانی از تهدید و اخطار گروه طالبان، دیدگاه دیگری دارند.

عبدالحمید ۲۷ ساله باشنده‌ی ناحیه دهم شهرکابل می‌گوید: «نه به کمپاین شان کاری دارم و نه رأی می‌دهم.»

اما شبانه‌ی ۲۲ ساله باشنده‌ی ناحیه یازدهم شهرکابل، به‌این باوراست که امروزه مردم افغانستان با هرگونه تهدید و انفجار و انتحار عادت کرده‌اند و این تهدیدها، مانع انتخاب و استفاده از حق رأی‌شان شده نمی‌تواند.

آن‌چه که برخی‌از ناظران انتخابات نیز، بر برگزاری انتخابات در زمان تعیین‌شده‌ی آن تأکید داشته و از نیروهای امنیتی کشور خواسته‌اند تا تدابیر امنیتی را قوی‌تر و جدی‌تر اتخاذ نمایند.

درهمین‌حال، مسوولان کمیسیون انتخابات نیز، اطمینان می‌دهد که هیچ تهدید مانع برگزاری انتخابات شده نمی‌تواند.

واکنش‌ها دربرابر هُشدار طالبان در حالی ابراز می‌شود که بربنیاد گزارش‌ها، افراد این گروه در انتخابات‌های گذشته نیز، بر شماری از مراکز رأی‌دهی در مناطق مختلف کشور حمله نموده و حتا انگشتان رأی دهنده‌ها را بریده‌اند.

بااین‌همه حکومت افغانستان، نهادهای انتخاباتی، حامیان و ناظران ملی و بین‌المللی، متعهد اند که انتخابات ریاست جمهوری سال روان، به‌تاریخ ۶ میزان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

 

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.