نرخ نان در شهر کابل، نظارت نمی‎شود

Home » ویژه » نرخ نان در شهر کابل، نظارت نمی‎شود

درحالی‎که نسبت به‎هر جنس و مواد خوراکی دیگر در پایتخت کشور، تنها «نان» است که ده سال پیش‎هم یک نان ۱۰ افغانی بود و امروزهم ۱۰ افغانی‎است؛ اما به‎گفته‎ی برخی‎از شهروندان فقیر شهر کابل، وزن یک نان امروز برابر با نیم نان ده سال پیش نیست.

عقرب ۱۱, ۱۳۹۸ by
نرخ نان در شهر کابل، نظارت نمی‎شود

مرکزخبرنگاری تحقیقی پیک

کابل –  ۱۱ عقرب ۱۳۹۸

گزارش­گر: شاه محمود اندیشور

 

درحالی ‎که نسبت به ‎هر جنس و مواد خوراکی دیگر در پایتخت کشور، تنها «نان» است که ده سال پیش ‎هم یک نان ۱۰ افغانی بود و امروز هم ۱۰ افغانی ‎است؛ اما به‎گفته ‎ی برخی‎ از شهروندان فقیر شهر کابل، وزن یک نان امروز برابر با نیم نان ده سال پیش نیست.

برخی‎ از شهروندان، بازرگانان را به ‎احتکار و گران ‎فروشی و خبازان را به کم کردن وزن نان و برخی دیگر هم، مسوولان دولت را به بی ‎پروایی و نقض قانون مستهلکین متهم می‎کنند.

حکیم ‎الله باشنده ‎ی ناحیه سوم شهر کابل که روزانه با کراچی یک‎ چرخه ‎اش اموال مردم را از یکجا به ‎جای دیگر دربدل ۲۰ و۳۰ تا۵۰ افغانی انتقال می‎ دهد و با همین مزدوری نفقه ‎ی خانواده‎ ی پنج نفری را تامین می ‎کند، می‎ گوید:

«به بسیار زحمت روز تا بی ‎گاه پیسه ده تا نان ‎ره پیدا می ‎کنم، مگر کفایت ‎ما نمی ‎کنه…»

این مرد چهل ساله ‎ی فقیر که خشم و خسته ‎گی از حرف و قیافه ‎اش هویدا بود، مسوولان دولت را به بی ‎کفایتی در برابر تامین امنیت، رفاه و اقتصاد مردم متهم کرد و تنها از خداوند«ج» خواست که به ‎حال مردم گرسته و ناتوان این کشور رحم کند.

برخی دیگر از باشنده ‎های کابل، ادعا می‎کنند که بسیاری از بازرگانان و خبازان بااستفاده از بازار آزاد و بدون هرگونه نظارت قانونی ازسوی نهادهای مسوول دولت، خیانت و اضافه ‎ستانی می‎کنند.

هارون الکوزی باشنده ‎ی ناحیه دهم شهر کابل می‎گوید که بازار خبازان، یک بازار خودسراست. یعنی هرکدام برحسب دل ‎خواه خود از وزن نان کم می‎ کند و هیچ مرجع مسوولی ‎هم وجود ندارد که مردم به ‎آن‎ جا شکایت درج کنند.

اما فضل ‎الحق نان ‎وای که بیشتر از بیست سال به‎ این ‎سو در ناحیه دهم شهرکابل خبازی دارد، داد میزند که از یکسو کرایه دوکان و مزد کارگر، ازسوی دیگر سالانه ۱۲ هزارافغانی مالیه شهرداری، بالارفتن روزافزون بهای آرد و مواد سوخت، بااین ‎همه چه باید کرد؟

فضل‌ الحق می‌ افزاید که وزن یک نان ۲۵۰ گرام ازسوی اتحادیه خبازان تعیین شده و از این رقم، ۲۰ تا ۳۰ گرام در پخت نان کم می‌ شود که درمجموع وزن یک نان پخته شده تا ۲۲۰ گرام به مشتریان عرضه می‌ شود.اما زمانی‌که خبرنگار پَیک، یک نان پخته شده‌ی این خبازی را روی ترازوی دیجیتالی گذاشت، از۱۹۰ گرام بیش‌تر وزن نداشت.

اتحادیه‌ی ملی پیشه‌وران‌هم می‌پذیرد که برخی‌از خبازان، خلاف‌کاری می‌کنند و از وزن تعیین‌شده، کمتر به مردم نان عرضه می‌کنند.

حسن سپاهی رییس این اتحادیه می‌گوید که هرچند در سه ماه گذشته، ده تن از خبازان متخلف را در شهر کابل که کمتراز وزن تعیین‌شده نان عرضه می‌کردند، شناسایی کرده‌اند؛ اما بدون هیچ‌گونه کیفر و جریمه‌ی نقدی، تنها برای‌شان توصیه شده تا دوباره تکرار نشود.

آن‌چه که به‌باور برخی‌از شهروندان و آگاهان امور، پذیرفتنی و بخشودنی نیست و باید برخورد جدی‌تری با متخلفان صورت گیرد.

هرچند پیش ازاین شهرداری کابل مسوولیت نظارت و کنترول خبازی‌های شهر را به‌عهده داشت؛ اما اکنون مسوولان شهرداری می‌گویند که این موضوع مربوط اتاق‌های تجارت می‌شود و آن‌ها دراین زمینه مسوولیتی ندارند.

مسوولیتی که به‌گفته‌ی خان‌جان الکوزی معاون اتاق‌های تجارت و صنایع، هیچ‌کس حق تعیین کردنِ نرخ نان را ندارد و تنها رقابت آزاد در عرضه و تقاضا، نرخ‌ها را در بازار تعیین می‌کند.

نرگس مومند سخن‌گوی شهرداری کابل، می‌پذیرد که بیش‌تراز ۱۴۶۰ خبازی در شهر کابل نزد آن‌ها ثبت است و سالانه ده تا پانزده هزار افغانی مالیه ازاین خبازی‌ها گردآوری و به‌عواید شهرداری واریز می‌شود؛ اما هیچ‌گونه نظارتی برفعالیت این خبازان ندارند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.