منیژه: «تا که اولاد غنی‌ره مثل اولادایم پارچه‌پارچه نبینم، دلم یخ نمی‌کنه…»

Home » ویژه » منیژه: «تا که اولاد غنی‌ره مثل اولادایم پارچه‌پارچه نبینم، دلم یخ نمی‌کنه…»

منیژه آرام ندارد. نه آب و نان می‌خورد و نه اشک چشمانش تاهنوز خشکیده‌است. او مادر سه کودک پنج تا دوازده ساله‌ای است که روز گذشته دو فرزند مکتبی‌اش را در روی‌داد انفجار ناحیه پانزدهم شهر کابل، از دست داده‌است.

عقرب ۲۳, ۱۳۹۸ by
منیژه: «تا که اولاد غنی‌ره مثل اولادایم پارچه‌پارچه نبینم، دلم یخ نمی‌کنه…»

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک
کابل – ۲۳ عقرب ۱۳۹۸
گزارش‌گر:  سهیلا بهار

منیژه آرام ندارد. نه آب و نان می‌خورد و نه اشک چشمانش تاهنوز خشکیده‌است. او مادر سه کودک پنج تا دوازده ساله‌ای است که روز گذشته دو فرزند مکتبی‌اش را در روی‌داد انفجار ناحیه پانزدهم شهر کابل، از دست داده‌است.

منیژه‌ی ۲۸ ساله درحالی‌که با اشک و ناله‌ی جان‌سوز مادرانه‌اش، لحظه‌به‌لحظه نام هردو فرزند جان‌باخته‌اش را فریاد می‌زد و گاهی از فرط گریه و ناله ازهوش می‌رفت، هم‌واره با صدای بلند می‌گفت:

«از خدا می‌خوایم که روزی جسدهای اولاد اشرف‌غنی‌ره د تلویزیون ببینم …»

چنان‌که به‌گفته‌ی شفیق‌الله ۲۳ ساله مامای این کودکان، محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان با رهایی سه تن از هراس‌افگنان و آدم‌کُشان حرفوی، مسوول این ماتم شهروندان است.

اما دفتر مقام ریاست جمهوری پس‌از ساعاتی در صفحه‌ی تویترش ضمن نکوهش این روی‌داد نوشت:

«عزم محکم این ملت برای رسیدن به‌صلح، سعادت و پیش‌رفت با چنین اقدامات ناجوان‌مردانه‌ی دشمن، مختل نخواهد شد.»

حدیث هفت ساله و خواهرش دنیا ۱۲ساله دانش‌آموزان یک مکتب خصوصی، صبح دیروز هنگامی‌که از خانه روانه‌ی مکتب بودند، در یک روی‌داد انفجار موتربم جان‌های شان را از دست دادند.

به‌گفته‌ی نزدیکان این خانواده، عبدالصبور صمدی ۳۷ ساله پدر این کودکان‌هم در میان زخمی‌های این روی‌داد، در وضعیت وخیمی درشفاخانه‌ی ایمرجنسی شهرنو کابل به‌سر می‌برد.

نه‌تنها خانواده‌ی صمدی، بل‌که چندین خانواده‌ی دیگر نیز دراین روی‌داد متضرر شده و عزیزان شان کشته و زخمی شده‌اند.

مصطفای شش ساله همسایه و هم‌صنفی حدیث هم دراین روی‌داد جان باخته‌است.

حبیب‌الله ۷۰ ساله پدرکلان مصطفا می‌گوید: «اگرنی هرروز خودم به مکتب می‌بردمش، درهمین روز خودش نخواست که همرایش بروم و خوش‌حالی کرده گفت که همرای هم‌صنفان‌اش می‌رود.»

به‌گفته‌ی حبیب‌الله، تنها پنج دقیقه ازاین گفت‌وگوی‌شان نگذشته بود که صدای انفجار شد و مصطفا با هردو هم‌صنفان‌اش کشته شدند.

مقام‌های امنیتی، گزارش داده‌اند که دراین روی‌داد ۱۲ تن مشمول سه کودک مکتبی و ۲۰ تن دیگر مشمول چهار شهروند خارجی زخمی شده‌اند.

نصرت رحیمی سخن‌گوی وزارت امور داخله در رخ‌نامه‌ی فیس‌بوک‌اش نوشت:

«حوالی ساعت ۷:۲۵ صبح یک موتر بم‌گذاری شده‌ی تونس در ساحه‌ی سرک قسیم مربوط حوزه پانزدهم شهر کابل، بالای یک واسطه‌ی لندکروزر حامل کارمندان خارجی یک کمپنی امنیتی به‌نام (GARDAWORLD) منفجر گردید.»

هرچند مسوولیت این روی‌داد را تاهنوز شخص یا گروهی نه‌پذیرفته؛ اما بیش‌تر کاربران شبکه‌های اجتماعی و منتقدان حکومت، گفته‌اند که این کار گروه طالبان است و این حمله نیز در پاسخ به حسن نیت رییس جمهوری افغانستان مبنی بر رهایی سه عضو شبکه‌ی حقانی صورت گرفته‌است. حکومت افغانستان و گروه طالبان دراین باره چیزی نگفته‌اند.

چنین روی‌دادهای خونین هراس‌افگنی در افغانستان، بیش‌تراز هر عامل دیگری سبب کشته و زخمی شدنِ هزاران شهروند ملکی در پایتخت و بسیاری از مناطق کشور شده‌است.

پیش ازاین، نهادهای مدافع حقوق‌بشر و سازمان ملل متحد نیز با نشر اعلامیه‌هایی از افزایش کشتار افراد ملکی در نتیجه‌ی چنین روی‌دادهای هراس‌افگنی، درگیری‌های مسلحانه میان طرف‌های درگیرجنگ و عملیات‌های زمینی و هوایی نیروهای دولتی، اظهار نگرانی کرده‌اند.

آماری‌که در تازه‌ترین گزارش دفتر معاونت سازمان ملل متحد در کابل منتشر شده، حاکی از کشته شدنِ بیش‌از ۲۵۰۰ فرد ملکی و زخمی شدنِ کم‌تراز شش‌هزار نفر دیگر در سال روان میلادی‌است که بیش‌تراز ۴۰ درصد این قربانیان، زنان و کودکان بوده‌اند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.