مسافرمزاری: «نوروزِ اِم‌سال‌ما‌ره، کرونا حرام کرد»

Home » ویژه » مسافرمزاری: «نوروزِ اِم‌سال‌ما‌ره، کرونا حرام کرد»

بیش‌تراز یک هفته یا چند روزی به‌جشن نوروز سالِ‌نَو خورشیدی باقی نمانده؛ اما رنگ‌وبوی آستانه‌اش مانند سالِ پار نیست.
شماری از شهروندان، مسوولان و آگاهان امور به‌این باوراند که افزون‌بر ناامنی و اقتصاد بد، «ویروس کرونا» کلان‌ترین عاملِ کم‌رنگی ….

حوت ۲۱, ۱۳۹۸ by
مسافرمزاری: «نوروزِ اِم‌سال‌ما‌ره، کرونا حرام کرد»

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک
کابل –  ۲۱ حوت ۱۳۹۸
گزارش‌گر:  صدف رضایی

بیش‌تراز یک هفته یا چند روزی به‌جشن نوروز سالِ‌نَو خورشیدی باقی نمانده؛ اما رنگ‌وبوی آستانه‌اش مانند سالِ پار نیست.

شماری از شهروندان، مسوولان و آگاهان امور به‌این باوراند که افزون‌بر ناامنی و اقتصاد بد، «ویروس کرونا» کلان‌ترین عاملِ کم‌رنگی آستانه‌ی نوروز اِم‌سال شده‌است.

همین پنج‌شنبه گذشته، وزیر صحت‌عامه‌ی کشور در یک نشست خبری مرکز رسانه‌های حکومت، گفت:

«بهتراست که مردم در مراسم نوروز اشتراک نکنند، زیرا زمینه‌ی انتشار ویروس کرونا وجود دارد».

وضعیت جاری کشور از ناامنی‌ و فقر و بی‌کاری روزافزون گرفته، تا به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۶میزان سال روان، آینده‌ی مبهم گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و نمایندگان دولت افغانستان و ازهمه تازه‌تر انجام تحلیف هم‌زمان دو رییس جمهور به‌روز دوشنبه ۱۹حوت در ارگ و سپیدار، این‌همه از دیگر مهم‌ترین عواملی‌اند که به‌باور آگاهان امور، افکارعامه را به‌سوی خود متمرکز ساخته و از آمادگی‌ها و سفرهای دسته‌جمعی و خانوادگی به‌سوی مراسم جهنده‌بالای مزارشریف و میله‌های سمنک و سفره‌های هفت‌سین و… درمقایسه به‌سال‌های گذشته، خبری نیست که نیست.  نذیراحمد خلیل رییس یکی از شرکت‌های مسافربری درمسیر شمال کشور، به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که سال گذشته درهمین شب‌وروزها، تا بیش‌از ۵۰۰ مسافر در یک شبانه‌روز از کابل به مزارشریف انتقال می‌دادند؛ اما اِم‌سال درهمین زمان مشابه، بیش‌تراز دوصد مسافر در یک شبانه‌روز ندارند.

آقای خلیل، می‌افزاید که هرچند در مقایسه به‌روزهای گذشته قیمت‌های کرایه هر مسافرهم تغییر نکرده؛ اما بیش‌تراز خرابی جاده و هر عاملِ دیگری، نبود امنیت در مسیر شاهراه شمال کشور، هنوز پابرجاست و هرازگاهی درگیری، چپاول‌گری و یا بسته‌شدنِ شاهراه ازسوی دوطرف، مسافران و مسافربران را تهدید به‌نابودی می‌کند.

خلیفه قادر۵۵ ساله راننده‌ی موتر۴۰۴ یکی‌از شرکت‌های خصوصی مسافربری، می‌گوید:

«یک‌زمانی پایه‌دان کشال‌هم ازهمین کابل تا به مزارجان رفتیم و خالی پس آمدیم، دوساعت خوابیدیم و دوباره مسافر بُردیم، حالی ازیکسو ناامنی، ازدگه‌سو ناداری و بی‌کاری و هزار مشکل دیگر، همه‌ره پریشان و سرگردان ساخته…».

به‌گفته‌ی برخی دیگر از شهروندان، کرایه موترهای بس و تکسی تا دو سه برابر بالا می‌رفت و حتا یکی دو روز پیش‌از نوروز، هیچ موتر کرایی به‌سوی مزارشریف پیدا نمی‌شد؛ اما این‌روزها چنان نیست و کرایه یک نفر از کابل به مزارشریف‌هم ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ افغانی در موترهای خورد و کلان‌، نرخ معمولِ روزها و هفته‌های پیش‌است.  

عبدالقهار نماینده یکی از شرکت‌های خصوصی مسافربری‌هم، می‌پذیرد که برعکس سال گذشته هنوز مسافران نوروزی نداشته و بیش‌ترین مسافران، تنها کسانی‌اند که کار ضروری دارند.  چنان‌که به‌گفته‌ی ذبیح‌ الله یکی از مسافران رَونده‌ی مزارشریف:

«اگرچه وضع راه‌هم خوب نیست؛ اما مجبوراستم به‌خاطر کار ضروری می‌روم …».

این مسافر مزاری که به‌گفته‌ی خودش، همه‌ساله در مراسم جهنده‌بالای سخی اشتراک می‌کرد؛ بااظهار تأسف می‌گوید که از ترس شیوع ویروس کرونا، اِم‌سال مراسم نوروزی و جهنده‌بالاهم با شک و تردیدها روبه‌روست.

بااین‌همه نگرانی‌ها، مسوولان محلی در ولایت بلخ، از آمادگی‌ها برای برگزاری جشن نوروز و مراسم جهنده‌بالای مزارشریف خبر می‌دهند و می‌گویند که تیم‌های سیار صحی در دروازه‌ی ورودی شهر و داخل روضه‌ی مبارک نیز، به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ازهمین حالا توظیف شده‌اند.

عبدالحق خُرمی شهردار مزارشریف، می‌گوید که همه‌ی تدابیر و آمادگی‌ها (تزیین شهر و روضه مبارک، ریزرف چندین مکتب و اماکن بودوباش برای مهمانان، سرسبزی و چراغان و منع رفت‌وآمد و …) مانند هرسال یک‌ونیم ماه پیش از نوروز آغاز می‌شود و درحال‌حاضر، پذیرای مهمانان نوروزی هستند.

اجمل فایز فرمانده پولیس بلخ نیز، از تدابیر شدید امنیتی در آستانه‌ی برگزاری جشن نوروز سخن می‌زند و به شهروندان کشور اطمینان می‌دهد که با خاطر آسوده می‌توانند در جشن و مراسم نوروزی اشتراک کنند. 

افزون‌براین همه آمادگی‌ها و شک‌وتردیدها؛ رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی‌هم، خالی‌از حرف و محتوای بهاری و نوروزی نیست. شماری از کاربران در فیس‌بوک، آمدآمد بهار و نوروز را با دل‌نوشته‌ها و نگاره‌های رنگین استقبال می‌کنند و برخی‌هم، بحث‌های سیاسی، مذهبی و فرهنگی را در پیوند با نوروز به‌راه انداخته و حتا به ناسزاگویی دربرابر هم‌دیگر قرار می‌گیرند.

داغ‌ترین گفت‌وگوها دراین میان، گمانه‌زنی‌ها بر آمدآمد دوباره‌ی نظام طالبانی و ممنوعیت و مخالفت با جشن جهانی نوروزاست که به‌گفته‌ی برخی ازاین کاربران؛ نوروز چه خواهد شد،«حلال یا حرام»؟

هرچند دیدگاه تازه‌ای ازسوی طالبان دراین باره به‌دست نیامد؛ اما اکبرآغا یکی از مقام‌های پیشین امارت اسلامی و رهبر حزب جیش‌المسلمین به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که طالبان به گذشته نخواهند برگشت، بل‌که این‌بار به‌ارزش‌های مذهبی، تاریخی و فرهنگی مردم احترام خواهند داشت.

افسر رهبین نویسنده و آگاه مسایل فرهنگی، به‌این باوراست که پاس‌داری از «دین و آیین» وجیبه‌ی هر شهروند این کشوراست و همه باید به تاریخ و فرهنگ مردم، نگاه واقع‌بینانه داشته باشند.

به‌گفته‌ی آقای رهبین، هرچند تهدیدها و چالش‌های امنیتی در چند سال پسین گپ تازه‌ای نیست؛ اما این‌بار «کرونا» هم به کم‌رنگیی نوروزمان افزود.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.