KABUL WEATHER

فعالیت ۲۵ رسانه متوقف و ۱۵۰۰ خبر نگارو کارکن رسانه اخراج شده اند

Home » فیچر » فعالیت ۲۵ رسانه متوقف و ۱۵۰۰ خبر نگارو کارکن رسانه اخراج شده اند

بر بنیاد آمارها، از شروع سال روان تاکنون به‌‌دلیل انتشار ویروس کرونا بیش از ۲۵ رسانه چاپی وشنیداری مسدود و بیش‌‌تراز ۱۵۰۰ خبرنگار و کارکن رسانه اخراج شده‌اند

میزان ۱۰, ۱۳۹۹ by
فعالیت ۲۵ رسانه متوقف و ۱۵۰۰ خبر نگارو کارکن رسانه اخراج شده اند

 

مرکزخبرنگاری تحقیقی پیک
کابل – ۱۰ میزان ۱۳۹۹

بر بنیاد آمارها، از شروع سال روان تاکنون به‌‌‌دلیل انتشار ویروس کرونا بیش از ۲۵ رسانه چاپی وشنیداری مسدود و بیش‌‌‌تراز ۱۵۰۰ خبرنگار و کارکن رسانه اخراج شده‌‌اند.
عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی دفتر حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان درگفت‌گو با خبرنگار پیک می‌گوید که بیش‌تر‌ از ۲۵ رسانه‌‌ی چاپی وشنیداری که در افغانستان با مخاطبین زیاد فعالیت می‌کردند، از فعالیت بازمانده اند.
وی در ادامه افزود که پیش از انتشار ویروس کرونا درافغانستان نزدیک به ۱۰هزار کارمند رسانه‌ای فعالیت داشته‌‌اند؛ اما در حال حاضر این شمار به بیش از ۸۵۰۰ تن نمی‌رسد.
آقای خلوتگر افزود که وضعیت بد اقتصادی بر فعالیت تمامی رسانه‌‌‌های کشور تاثیر منفی به‌‌جا گذاشته است.
آقای خلوتگر گفت:” تنها دریکی از کلانترین رسانه‌های تصویری کشور هنگام قرنطینه‌ی کرونایی، بیش‌از ۱۰۰کارمند آن از وظیفه‌ی شان برکنار شده اند”.
با این حال شماری از مسوولان رسانه‌‌ها و خبرنگاران، امروز در یک همایش مشترک با وزارت اطلاعات وفرهنگ خواستار حمایت های حکومت دراین زمینه شده‌‌اند.
عبدالمجیب مهرداد، مدیر مسوول روزنامه ۸ صبح در این نشست گفت که شماری زیادی ازمسوولان رسانه‌‌های کشور به دلیل نداشتن منابع مالی دست از کار کشیده و رسانه‌های شان را بسته کرده‌اند. آقای مهرداد گفت که با وجود این وضعیت، هیچ نوع توجه از سوی حکومت صورت نگرفته است.
با این حال، خالده تحسین یکی از مدیران کلید گروپ در این نشست افزود: « ما رسانه‌‌های افغانستان به صفت یک خانواده ثبات مالی خود را از دست داده ایم و باید حکومت درین زمینه رسانه‌‌ها را کمک کند».
مسوولان رسانه‌‌ها تاکید کردند که شماری زیادی از خبرنگاران با از دست دادن کار شان با دشواری های اقتصادی مواجه اند و باید حکومت از تمامی رسانه ها و خبرنگاران به گونه یک سان حمایت کند.
عبدالاحد پویا، یکی از خبرنگارانی که در هنگام قرنطین کرونا کارش را از دست داده، می‌گوید که پس از جواب شدن از رسانه به دلیل عدم اشنایی با شغل‌دیگری بیش از پنچ ماه دنبال کار سرگردان بوده وبا کوله باری از چالش‌‌های اقتصادی دست وپنجه نرم کرده‌است.
او به خبرنگار پیک گفت:« عدم برنامه ریزی دقیق توسط مدیران رسانه‌‌ها سبب می‌‌شود که خبرنگاران با چنین چالش های مواجه شوند.»
با این حال مسوولان در “نی” می‌گویند که اگر حکومت در راستای هم‌کاری مالی با رسانه‌های کشور هم‌صدا نشود، به ماده ۳۴ قانون اساسی کشور عمل نکرده است. عبدالمجیب خلوتگر گفت: « مصوونیت می‌تواند مصونیت مالی باشد، مصونیت شغلی باشد، چون که در قانون اساسی بسیار جامع به این مسله پرداخته شده است».
آقای خلوت‌گر افزود که حکومت می‌تواند ازجمله پول برق، محصول درامد یا مالیات برعایدات و پول جوازهای رسانه‌ها را به اساس شدت احتمالی موج دوم کرونا با یک تخفیف ویژه‌معاف کند.
با این حال عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت که حکومت افغانسان، از آزادی بیان حمایت می‌کند. او در مصاحبه با خبرنگار پیک می‌گوید که خواسته‌‌ها و طرح‌‌های پیشنهادی مسوولان رسانه‌ای و خبرنگاران که امروز به صورت نوشتاری درآمده است، در هفته آینده ازسوی معینیت نشراتی این وزارت به‌‌رهبری حکومت پیش‌کش خواهد شد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.