KABUL WEATHER

فرصت حمایوی

Home » فرصت حمایوی

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
فرصتِ حمایوی پیک(PAYK Fellowship)،
برای تقویت خبرنگاری تحقیقی در افغانستان

رَوند ثبت نام تا تاریخ ۲۰ اکتوبر سال روان ادامه دارد.

فرصت حمایوی پیک (PAYK Fellowship) یک ابتکار تازه از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک است. پیک در سال 2013م. تاسیس گردیده و تا اکنون در بخش‌های تولید گزارش‌های تحقیقی و هم‌چنان حمایت و آموزش خبرنگاران تحقیقی درافغانستان کار می‌کند.

«فرصت حمایوی پیک» به‌هدف حمایت از پوشش عمیق موضوعات حیاتی و مسایل مهم مربوط به شفافیت، افشای فساد وانجام مسوولیت‌های نهادهای دولتی در افغانستان، راه اندازی شده‌است. درحالی‌که بسیاری از رسانه‌های کشور، از توان‌مندی نسبی در زمینه‌ی تهیه گزارش‌های تحقیقی برخوردار نیستند؛ این (Fellowship) به‌خبرنگاران تحقیقی فرصت می‌دهد تا برای تهیه یک گزارش عالی تحقیقی، زمان و هزینه‌ی کافی و پژوهش عمیق‌تری ‌به‌خرج دهند.

این برنامه از طرف اداره‌ی توسعه‌ای ایالات متحد امریکا (USAID) و برنامه‌ی ”رسانه“ دفتر بین‌المللی انترنیوز(Internews)  در کابل، حمایت می‌شود.

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک برای سال 2019م، این فرصت حمایوی را به خبرنگارانی اهداء می‌کند که به رویت برگه‌ی درخواستی واجد شرایط باشند. شش خبرنگار برای تهیه گزارش تحقیقی دراین برنامه انتخاب خواهند شد و هر خبرنگار مبلغ یک‌هزار دالر آمریکایی برای تهیه یک گزارش تحقیقی دریافت خواهند کرد. مدت این برنامه سه ماه است و درین مدت، افزون بر کُمک هزینه، کُمک‌های آموزشی و رهنمودی نیز، ازسوی پَیک ارایه می‌شود.

 

رهنمود برای ارسال درخواست‌:

خبرنگاران تحقیقی که می‌خواهند ازاین فرصت حمایوی بهره‌مند شوند، باید پلان کاری تهیه گزارش تحقیقی را در مدت سه ماه که پس از مرحله‌ی گزینش آغاز می‌شود، بفرستند. در کنار توضیح سوژه برای گزارش تحقیقی، درخواست دهندگان باید شیوه‌ی تحقیق و مراحل کار عملی برای تکمیل نمودن گزارش تحقیقی شان‌را، ارسال نمایند.

شش خبرنگار تحقیقی به شمول دو خانم برای مرحله نخست این فرصت حمایوی درسال 2019م. انتخاب خواهند شد. سه تن ازاین خبرنگاران تحقیقی، از کابل و سه تنِ دیگر از ولایت‌ها خواهند بود.

گزارش‌گران تحقیقی منتخب درین برنامه مکلف اند، یک نامه‌ی رسمی (مکتوب) به‌امضای سردبیر یک رسانه‌ را که درآن نشر گزارشِ تحقیقی تهیه شده تعهد شده باشد، به پیک ارائه کنند. درخواست دهندگان باید چگونگی بهتر ساختن گزارش تحقیقی شان‌را (کیفیت، نشر و تاثیرگذاری) توضیح دهند. خبرنگاران آزاد با ارائه‌ی یک نامه‌ی رسمی با امضای مدیر مسوول رسانه‌ای که می‌خواهند گزارش را در آن به نشر برسانند، می‌توانند در این فیلوشپ شرکت کنند.

بهترین درخواست‌ها، همان خواهند بود که دارای بهترین سوژه‌ی تحقیقی و مراحل عملی برای تهیه گزارش تحقیقی را که باعث بلند بردن آگاهی عامه و تقویت شفافیت در نهادهای دولتی شوند؛ ارائه کنند.

 

نکات زیر باید درج درخواست گردد:

 1. یک شرح واضح در یک یا دو جمله درباره‌ی موضوعی که شما در جریان این برنامه فیلوشپ به‌آن می پردازید.
 2. پیشینهی مختصر این موضوع را ارائه نموده و توضیح دهید که آیا قبلاً این موضوع تحت پوشش قرار گرفته‌است، چگونه این موضوع برای شما و مردم مرتبط است و به کدام جنبه‌های موضوع در بررسی‌های آینده پرداخته شود.
 3. اگر یک روزنامه نگار آزاد هستید، لطفاً استراتیژی نشر موضوع خود را تشریح کنید. چگونه می‌خواهید این گزارش را منتشر کنید؟ هر یک از رسانه‌های خبری بالقوه را که می‌خواهید گزارش را از طریق آن‌ها به نشر برسانید، شرح دهید.
 4. جدول زمانی پیشنهادی خود را که برای تهیه و تکمیل گزارش دنبال خواهید کرد، توضیح دهید.
 5. درخواست ها باید حاوی موارد ذیل باشند:
 • توضیح و رویکرد کارتان در مورد موضوع پیشنهادی گزارش تحقیقی
 • مقاله‌ای درباره علاقه‌ی تان به این برنامه فیلوشپ
 • مکتوب یا تعهدنامه رسانه‌ای که حاضر به پخش و نشر گزارش تان باشند.
 • دو سفارش نامه
 • خلص سوانح
 • نمونه‌ی کاری
 1. رهنمود برای انتخاب:
 • کیفیت و ارتباط سوژه‌ی پیشنهادی برای تهیه یک گزارش تحقیقی که به‌آگاهی بیشتر مردم و شفافیت در امور دولت‌داری کمک کند.
 • وضوح شرح رویکرد پیشنهادی، طرز تهیه گزارش و تمرکز مسلکی
 • پلان عملی و واقع‌بینانه برای تکمیل به موقع پروژه
 • از هر یک نهاد رسانه‌ای بیشتر از یک متقاضی انتخاب نمی‌شود
 • هیأت گزینش توسط دفتر پَیک شناسایی گردیده و متشکل از پنج نفر مشمول اعضای فدراسیون خبرنگاران، نهادهای رسانه‌ای و جامعه‌ی مدنی نمایندگی می‌کنند.
 • هیأت گزینش نباید شامل نمایندگان رسانه هایی باشد که کارمندان آنها برای این فیلوشپ درخواست داده‌اند.
 • در اعضای هیأت گزینش باید حداقل دو زن شامل باشد
 • این برنامه فیلوشپ افزون‌بر کابل حداقل دو ولایت دیگر را نیز در برگیرد.
 • فرد متقاضی برنامه‌ی فیلوشپ باید خبرنگار فعال در یکی از رسانه‌های کشور باشد و در پایان کار، گزارش را در رسانه‌ی مربوطه اش نشر کند.

خبرنگارانی‌که می‌توانند با تکمیل این شرایط به‌این برنامه درخواست بدهند، فورم درخواست آنلاین را که ضمیمه‌ی این آگهی‌است، تا پایان ماه اکتبر در قالب MS Word یا فارمت PDF تکمیل کنند و به ایمیل آدرس‌های زیر ارسال کنند.

application@paykreports.com

برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با این شماره تماس بگیرید: 0708916867

دانلود فورم درخواستی:
فورم درخواستی فیلوشیپ

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.