KABUL WEATHER

سربازی‎‌که تَرک وظیفه کرده: « بی‎‌معاش سربازی نمی‎شه»

Home » فیچر » سربازی‎‌که تَرک وظیفه کرده: « بی‎‌معاش سربازی نمی‎شه»

 هم‎‌زمان با اوج خشونت‌‎ها و دست‎‌به‎‌دست شدن شهرستان‌‎ها و پوسته‌‎های امنیتی در برخی از ولایت‌‎های کشور میان گروه طالبان و نیروهای دولتی، بیش از۲۰۰ سرباز «کندک محافظ دروازه‌‎های کابل»، از ماه‌‎ها به‎‌این‎سو معاش دریافت نکرده‌‎اند….

سرطان ۱۵, ۱۴۰۰ by
سربازی‎‌که تَرک وظیفه کرده: « بی‎‌معاش سربازی نمی‎شه»

کابل- ۱۵ سرطان ۱۴۰۰خ.

گزارش‎گر:  بلال خداداد

 هم‎‌زمان با اوج خشونت‌‎ها و دست‎‌به‎‌دست شدن شهرستان‌‎ها و پوسته‌‎های امنیتی در برخی از ولایت‌‎های کشور میان گروه طالبان و نیروهای دولتی، بیش از۲۰۰ سرباز «کندک محافظ دروازه‌‎های کابل»، از ماه‌‎ها به‎‌این‎سو معاش دریافت نکرده‌‎اند.

شماری ازاین سربازان که به‌‎گونه‎‌ی شبانه‌‎روزی در پوسته‌‎ها و سنگرهای دفاع از دروازه‌‎های شهرکابل وظیفه انجام می‎دهند، در تماس و گفت‎وگو با خبرنگار پَیک، ادعا کرده‎‌اند که بسیاری از آنان هرکدام از ۶ تا ۱۱ ماه به‌‎این‎سو، معاش دریافت نکرده‌‎اند.

کم‌‎ترین معاش ماهوار یک سرباز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، ۱۲هزار افغانی گزارش شده که آن‎‌هم سالانه بیش‎‌وکم پنج‌‎ونیم میلیارد دالر ازسوی ایالات متحد امریکا تمویل می‎شود.

محفوظ یکی ازاین سربازان، به‌‎خبرنگار پیک می‎گوید که باوجود همه مشکلات اقتصادی، مسوولیت نفقه‌‎ی خانواده و انجام وظیفه‌‎ی شبانه‎‌روزی آن‎هم در سنگر داغ با دشمن، بیش‎تر از شش ماه می‎شود که معاش دریافت نکرده‌‎است.

محمد صبور یکی دیگر ازاین سربازان به‎‌نمایندگی از ده‌‎ها تن هم‎‌قطارانش در یکی از دروازه‌‎های ورودی شهر کابل که از ده ماه به‌‎این‎سو معاش نگرفته، می‎گوید:

« اگرچه بارها به مقام‌‎های بالا عرض‎‌وداد کردیم، ولی هیچ گوش شنوایی نیست …».

حکیم‎‌الله باشنده‌‎ی ولایت بدخشان که به‎‌گفته‌‎ی خودش، پس‌‎از یک سال اجرای وظیفه در کندک دروازه‎‌های شهر کابل، ترک وظیفه کرده و در همین مدت، تنها یک ماه معاش دریافت کرده، می‎گوید:

« خودما خیر فدای وطن، وقتی شکم اولادم گرسنه باشه، آیا بی‎‌معاش‎‌هم سربازی می‎شه؟»

پرسشی‎‌که به‌‎گفته وی، هرگز پاسخ نیافت و مجبور به ترک وظیفه شد. اما این پرسش، زمانی‎که ازسوی خبرنگار پَیک مطرح می‎شود؛ سارمن ایمل آمر پیژند کندک محافظ دروازه‌‎های کابل، با تایید ادعای این سربازان، می‎گوید:

« به‎‌تازه‌‎گی سرپرست‎‌صایب وزارت داخله هدایت دادن، ما هم اجراآت کردیم.»

به‎‌گفته وی، جدول معاش بیش از ۲۰۰ سرباز این کندک از ماه جوزای ۱۳۹۹ تا ثور۱۴۰۰خ. ترتیب و تکمیل و به‎‌وزارت امورداخله ارسال شده‌‎است. اما در پاسخ به‌‎این پرسش که این اقدام تازه، چرا تااکنون عملی نشده؟ ماهر صافی رییس ارکان این کندک، دلیل پرداخت نه‎‌شدنِ معاش این سربازان را، مشکل فنی در سیستم قلمی و دیجیتالی عنوان کرده، می‎‌افزاید که موضوع را از ریاست مالی وزارت بپرسید. به‎‌گفته آقای صافی، این موضوع بارها با ریاست مالی وزارت شریک شده؛ اما در پاسخ گفته شده که بودجه نیست.

هرچند طارق آرین سخن‎گوی وزارت امورداخله، می‎گوید که مشکل معاش این سربازان حل شده و به‎‌زودی اجرا می‎شود؛ اما نمی‎گوید که چه‌‎زمانی اجرا خواهد شد.

به‌‎باور عتیق‌‎الله امرخیل کارشناس مسایل نظامی کشور، دلیل نادرست «نبود بودجه» شک و تردیدها و پرسش‌‎های کلان دیگری را به‎‌وجود می‎آورد که دراین‌‎صورت، سالانه میلیاردها دالر پول معاش سرباز و مصارف نظامی دولت افغانستان از بودجه‎‌ی خارجی، به‌‎کجا می‎رود؟

آقای امرخیل می‎‌افزاید که وقتی دوصد سرباز محافظ دروازه‌‎‎های پایتخت به ماه‌‎ها و سال معاش دریافت نمی‎کنند، پس آن سربازی‎که بدون مقاومت شهرستان‌‎های دوردست بدخشان را به‌‎دشمن رها کرده، هیچ مقصر نیست.

این آگاهان و نمایندگان مردم در شورای ملی کشور، هم‎چنان هُشدار می‎دهند که باتوجُه به حرکت‎‌های مبهم نیروهای دولتی در واگذاری شهرستان‎ها و تنگ‌‎ترشدنِ حلقه‌‎ی محاصره پایتخت ازسوی طالبان؛ نه‎‌پرداختن معاش سرباز ازسوی حکومت، جُرم نابخشودنی‎ست.

میرحیدر افضلی رییس کمیسیون امور امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان، پرداخت نه‌‎شدن معاش نیروهای امنیتی را، یکی از عوامل اساسی سقوط شهرستان‎‌ها و پوسته‌‎های امنیتی در برخی از ولایت‌‎های کشور عنوان کرده، می‎گوید که این عامل سبب تضعیف روحیه سرباز شده و تاثیرات ناگواری‌‎هم بر وضعیت کنونی کشور درپَی خواهد داشت.

آقای افضلی می‎‌افزاید که این موضوع را به‌‎گونه‌‎ی جدی از طریق مجلس نمایندگان، تعقیب خواهند کرد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است. مدیر وبسایت: محمد حسین انصاری