زمین تشنه‌ی کابل: برف بام تان را ضایع نکنید!

Home » ویژه » زمین تشنه‌ی کابل: برف بام تان را ضایع نکنید!

همه‌ساله زمانی‎که شهر کابل از برف سفیدپوش می‌شود، برخی از شهروندان بدون آن‌که بدانند چه تیشه‌ای بر پای نسل‌های شان می‌کوبند؛ برف بام و خانه‌های شان‌را به‌جای ذخیره و استفاده‌ی بهینه از آن، به جاده‌ها و کوچه‌ها و حتا دیده‌ونادیده بر سر هر رهگذر پرتاب…

جدی ۱۸, ۱۳۹۸ by
زمین تشنه‌ی کابل: برف بام تان را ضایع نکنید!

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
کابل ــ ۱۸ جدی ۱۳۹۸
گزارش­‌گر:‌ شاه­ محمود اندیشور

 همه‌ساله زمانی‎که شهر کابل از برف سفیدپوش می‌شود، برخی از شهروندان بدون آن‌که بدانند چه تیشه‌ای بر پای نسل‌های شان می‌کوبند؛ برف بام و خانه‌های شان‌را به‌جای ذخیره و استفاده‌ی بهینه از آن، به جاده‌ها و کوچه‌ها و حتا دیده‌ونادیده بر سر هر رهگذر پرتاب می‌کنند.

روفتن و پرتاب کردن بی‌رویه‌ی برف در جاده و کوچه و پس‌کوچه‌های شهر کابل، نه‌تنها که هم‌واره با بندش و یخ‌بندان راه‌های رفت‌وآمد مردم و به‌زمین خوردن پیر و جوان و کودک، گیرماندن موترها و تخریب اسفالت جاده‌ها هم‎راه بوده، بل‌که به‌گفته‌ی آگاهان امور محیط زیست، فقر فرهنگی و نداشتن آگاهی از رسالت و مسوولیت شهروندی را نیز بیان‌گراست.

چنان‌که یکی ازاین شهروندان در ناحیه دوم شهر کابل، هنگامی‌که برف بام خانه‌ی شان را به کوچه پرتاب می‌کرد و شکار دوربین پیک شد، از خجالتی نخواست که به پرسش خبرنگار پیک پاسخ بدهد و به‌کارش نیز ادامه داد. 

اما او، نمایندگی از همه‌ی شهروندان کابل نمی‌کند. محمد کریم ۴۰ ساله باشنده‎ی ناحیه چهارم شهر کابل افزون‌بر این‌که برف خانه‌اش را به بیرون پرتاب نمی‌کند، برف‌های بیرون از خانه‌را نیز به‌گرد درختان کوچه‌ی شان جمع‌آوری می‌کند.

کریم، از پایین رفتن سطح آب زیرزمین کابل و بحران آلودگی و قحطی آب آشامیدنی در شهری‌که با جمعیت روزافزون‌اش در صدر آلوده‌ترین شهرهای منطقه نیز قرار دارد؛ خوب می‌داند و می‌گوید:

«چه‌خوب است که همه بدانند به‌جای شکایت از بی‌آبی و کم‌آبی، آب خداداد رایگان‌ره ضایع نکنند…»

آن‌چه که برای مسوولان اداره‎ی محیط زیست هم تاسف‌آور است و نهادهای مدنی، شهرداری، رسانه‌ها و امامان مسجدها را نیز دراین باره مسوول می‌دانند. محمد کاظم همایون رییس اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست کابل، می‌گوید:

« برف‌های انبارشده در کوچه‌ها و جاده‌ها با زباله‌ها و فلزات سنگین ملوس شده و به آب‌های زیرزمین نفوذ کرده و استفاده‌ی این آب‌ها سبب شیوع امراض سرطانی و حتا کودن شدن کودکان می‌شود.»

آقای همایون، هم‌چنان نهادهای محیط زیست، شهرداری، معارف، ملاامامان و رسانه‌ها را در آگاهی‌دهی مردم پیرامون چگونه‌گی تغذیه آب‌های زیرزمین به‌وسیله‌ی برف زمستان، مسوول می‌داند و از مردم نیز می‌خواهد که مسوولیت شهروندی خودرا ادا کنند.

دراین‌حال، نرگس مومند سخن‌گوی شهرداری کابل، از نبود نیروی کافی دراین نهاد برای تنظیف و پاک‌کاری کوچه‌ها و جاده‌های شهر از آوارهای برف سخن می‌زند و کابلیان را به هم‌کاری و مسوولیت پذیری دراین امر فرا می‌خواند.

پیش ازاین وزارت انرژی و آب‌هم با نشر اعلامیه‌ای، از همه‌ی شهروندان کشور خواسته است که برف خانه‌های شان‌را در کوچه‌های کانکریت و جاده‌های اسفالت، انبار نکنند و در جاهای خاکی حویلی‌های شان دفن کنند تا چاه‌های آب‌شان از خشکیدن نجات یافته و سبب تقویت آب‌های زیرزمین شود.

نگرانی‌ها از آلودگی و کم‌بود آب آشامیدنی در پایتخت کشور زمانی بالا گرفت که بربنیاد گزارش‌ها در دو دهه‌ی پسین، سطح آب زیرزمین کابل تا بیش‌از ۱۰۰ متر کاهش یافته و نزدیک به ۷۰ درصد این آب‌ها نیز، آلوده خوانده شده‌است.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.