دیپلوم دانشگاه کابل، در انتظار برگه‌ی بهادار لندن

Home » فیچر » دیپلوم دانشگاه کابل، در انتظار برگه‌ی بهادار لندن

هزاران دانش‎آموخته‎ی دانشگاه‎های دولتی، از چندین سال به‎این‎سو گواهی‎نامه‎های (دیپلوم دوره لیسانس) خودرا دریافت نکرده‎اند.
داده‎های منابع رسمی به خبرنگار پیک نشان می‎دهد که در یک سال پسین،‌ حتا ده گواهی‎نامه‎هم به دانش‎آموخته‎های …..

دلو ۱۰, ۱۳۹۸ by
دیپلوم دانشگاه کابل، در انتظار برگه‌ی بهادار لندن

کابل –  ۱۰ دلو ۱۳۹۸
گزارش‌گر: پلوشه عظیم

هزاران دانش‌آموخته‌ی دانشگاه‌های دولتی، از چندین سال به‌این‌سو گواهی‌نامه‌های (دیپلوم دوره لیسانس) خودرا دریافت نکرده‌اند.

داده‌های منابع رسمی به خبرنگار پیک نشان می‌دهد که در یک سال پسین،‌ حتا ده گواهی‌نامه‌هم به دانش‌آموخته‌های دانشگاه‌های دولتی کشور، توزیع نشده‌است. ‌

برخی‎از این میان که از سال پار به‎این‎سو برای دریافت مدرک تحصیلی‎شان انتظاری می‎کشند، از وعده‎های امروز و فردای مسوولان به‎ستوه آمده، می‎گویند که با دوام این وعده‎خلافی‎ها، بسیاری از فرصت‎های کاری و بورسیه‎های تحصیلی را، از دست خواهند داد.

سعیده صافی که یک سال پیش دانشکده‎ی ژورنالیزم دانشگاه کابل را به پایان رسانده، می‎گوید:

«هربار که مراجعه می‎کنیم، می‎گویند: ورق دیپلوم نیست، منتظر باشین…»

حبیب غورزنگ یکی دیگر از فارغان دانشگاه کابل، می‎گوید که با دلایل و بهانه‌های گوناگون ازسوی مسوولان دانشگاه، رد می‌شوند و حتا فارغان تازه را مستحق دیپلوم نمی‌شناسند.

این اعتراض نه‌تنها از یک یا دو سه دانش‌آموخته‌ی دانشگاه کابل است، بل‌که همه‌ساله هزاران دانشجو از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در سراسر کشور فارغ می‌شوند و به‌گفته‌ی شماری از آنان، باگذشت هفته‌ها و ماه‌ها سرگردانی مؤفق به‌دریافت مدرک تحصیلی‌شان نمی‌شوند.

امیرگل شاهین رییس کمیسیون معارف و تحصیلات مجلس نمایندگان نیز، با تایید شکایت‌های رسیده به‌این کمیسیون، از وزارت تحصیلات می‎خواهد که هرچه زودتر به‌تقاضای دانش‎آموخته‎گان رسیدگی کنند.

دراین‌حال مسوولان دانشگاه کابل، نبود برگه‌ی دیپلوم را دراین نهاد می‌پذیرند و می‌گویند که چندین‌بار به وزارت تحصیلات عالی پیشنهاد کرده‎اند؛ اما تااکنون وعده‌های شان‌را عملی نکرده‌اند.

تفسیره هاشمی معاون امور محصلان دانشگاه کابل، توزیع گواهی‌نامه‌های تحصیلی فارغان را به‌گونه‌ی انفرادی، به‌دلیل این‌که برخی‌ها بااستفاده از روابط شخصی به‌آسانی می‌توانند از طی‌مراحل پروسه رد شوند، ممنوع اعلام کرده و می‌افزاید:

«وزارت تحصیلات همه‌ساله برگه‌های بهادار را از کشور آلمان وارد کرده و پس‌از یک پروسه‌ی طولانی به‌گونه‌ی گروهی برای فارغان توزیع می‌کنند.»

آن‌چه که مسوولان وزارت تحصیلات عالی مربوط به‌خود نمی‌دانند و تأکید می‌کنند که این وزارت، تنها برگه‌های دیپلوم را در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهد و در بخش توزیع آن، هیچ مکلفیتی ندارند.

فیصل امین سخن‌گوی این وزارت به خبرنگار پَیک می‌گوید که پروسه‌ی تدارکات سپری شده و به‌زودی مرحله‌ی چاپ و خریداری برگه‌های بهادار نیز، تکمیل و به دسترس دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

وعده‌هایی‌که سه سال پیش‎هم به‎نقل از یک گزارش روزنامه‎ی داخلی، یک مقام ارشد این وزارت (محمد امیر کامه‌وال)، از قرارداد یک میلیون برگه‌ی بهادار با کشور آلمان و رسیدن ۸۰هزار برگه‌ی آن به کابل سخن گفته بود.

اما آقای امین، هفته‎ی پیش در پیام‎خانه‎ی وتس‎اپ خود به خبرنگار پیک گفت:

«بلی یک میلیون نیاز داریم و حالا توسط مطبعه صکوک چاپ می‎شه که با کشور انگلستان قرارداد کرده‎اند…»

سخن‌گوی وزارت تحصیلات، زمان دقیق برای پایان انتظاری‌های دانش‌آموخته‌گان به‌دست نمی‌دهد؛ اما تاکید می‌کند که این وزارت، هیچ دخالتی در رَوند توزیع گواهی‌نامه‌ها نخواهد داشت.

این‌که مطبعه‌ی صکوک تا چه زمانی بتواند مراحل انتقال برگه‌ی بهادار و چاپ دیپلوم را تکمیل و در دسترس دانشگاه‌های کشور قرار دهد، تاهنوز مشخص نیست و مسوولان این نهاد هم، وعده نموده‌اند که تا دو ماه آینده، مراحل تدارکاتی و چاپ برگه‌ها تکمیل خواهد شد.

مطیع‌الله فرازی مدیر تدارکات مطبعه صکوک، می‌گوید که پس‌از منظوری بودجه‌ی سال نَو مالی۱۳۹۹ نزدیک به یک‌صد هزار برگه‌ی دیپلوم که با کشور انگلستان قرارداد شده، در دسترس تحصیلات عالی و دانشگاه‌های کشور قرار خواهد گرفت.

بربنیاد داده‌های معلوماتی وزارت تحصیلات عالی، سالانه بینِ ۴۰ تا ۵۰ هزار دانشجو از ۳۲ دانشگاه دولتی و بیش‌از ۸۰ دانشگاه خصوصی در سراسر افغانستان فارغ می‌شوند. ازاین میان سالانه کم‌تر از چهارهزار دانشجو، تنها از دانشگاه مرکزی کابل فارغ می‌شوند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.