KABUL WEATHER

دو سال دویدن برای یک امضا…

Home » فیچر » دو سال دویدن برای یک امضا…

ده‌ها تن از دانش‌آموخته‌گانِ بیرون‌از کشور، از دو سال به‌این‌سو تصدیق‌نامه‌های تحصیلی شان‌را دریافت نکرده‌اند. این دانش‌آموخته‌گان که شمارشان به ۱۶۰ نفر می‌رسد و هرکدام در رشته‌های نرسنگ، قابله‌گی، لابراتوار، …

سرطان ۲۶, ۱۳۹۹ by
دو سال دویدن برای یک امضا…

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
کابل – ۲۶ سرطان ۱۳۹۹
گزارش­گر:‌ شاه محمود اندیشور

ده‌ها تن از دانش‌آموخته‌گانِ بیرون‌از کشور، از دو سال به‌این‌سو تصدیق‌نامه‌های تحصیلی شان‌را دریافت نکرده‌اند.

این دانش‌آموخته‌گان که شمارشان به ۱۶۰ نفر می‌رسد و هرکدام در رشته‌های نرسنگ، قابله‌گی، لابراتوار، واکسیناسیون و پروسس دندان در کشورهای هم‌سایه به‌سطح نیمه‌عالی آموزش دیده‌اند؛ ادعا می‌کنند که افزون‌بر سپری کردنِ آزمون و دریافت نمره‌ی کامیابی، از دوسال به‌این‌سو تصدیق‌نامه‌های شان‌را از وزارت صحت‌عامه‌ی کشور دریافت نکرده‌اند.آزمونی­که زیر نام (امتحان خارج مرز) به‌تاریخ ۴ قوس۱۳۹۷خورشیدی ازسوی وزارت صحت­‌عامه‌ی کشور بااشتراک بیش­از ۳۰۰ تن از دانش‌آموخته‌گان بیرون‌مرزی در کابل برگزارشد و ازاین میان، ۱۶۰ تن با گرفتن بالاتر­از۶۰ نمره‌ی کامیابی، مستحق تصدیق‌نامه‌های تحصیلی شناخته شده­‌اند.

برخی ازاین کامیابان باارایه سندهای رسمی و تحصیلی، مدعی‌اند که افزون‌بر رفت‌وآمدهای دوساله به‌منظور دریافت تصدیق‌نامه‌ی تحصیلی، از فرصت‌های کاری و بست‌های رقابتی نیز محروم شده‌اند.

رفیع‌الله ۲۷ ساله باشنده‌ی ولایت لغمان، پس‌از سه سال آموزش در بخش پروسس دندان در انستیتیوت ابوعلی‌سینای پاکستان، شامل این آزمون شده و با دریافت نمره‌ی کامیابی تااکنون تصدیق‌نامه‌ی تحصیلی خودرا دریافت نکرده‌است. او می‌گوید:

« درحالی‌که هیچ مشکلی در طی‌مراحل اسنادهم نداریم، ولی فردا و پس‌فردا گفته دوسال است که سرگردان استیم …».او باانتقاد از وعده‌های انجام ناشده‌ی مسوولان وزارت صحت‌عامه، می‌افزاید که پس‌از فراغت و برگشت به‌کشور دو سال پیش از برگزاری آزمون و دو سال پس از آن، یعنی بیش‌تراز چهارسال است که برای دریافت یک تصدیق‌نامه، انتظاری، سرگردانی و بی‌کاری را متحمل شده‌است.

همین‌گونه محمد صدیق یکی دیگر ازاین دانش‌آموخته‌گان‌هم ادعا می‌کند:

« هرباری‌که مراجعه کردیم، گفتن هفته بعد بیا و هفته بعد بیا، تا به‌امروز…».

محمدالله محمدی که خودرا نماینده‌ی این دانش‌آموخته‌گان معرفی می‌کند، می‌گوید که این تصدیق‌نامه‌ها باداشتن تأییدی وزارت امورخارجه، به‌دلیل نامعلومی ازسوی مسوولان وزارت صحت‌عامه‌ی کشور معطل مانده و هیچ‌گونه پاسخی‌هم دریافت نکرده‌اند.

آقای محمدی هُشدار می‌دهد که صبر و انتظارشان به‌لب رسیده و هفته‌ی آینده مقابل درب این وزارت، احتجاج خواهند کرد.

احتجاجی‌که مسوولان وزارت صحت‌عامه، دلیل آن‌را تأخیر در تکمیل سندهای برخی ازاین دانش‌آموخته‌گان خوانده، می‌گویند که این تصدیق‌نامه‌ها درحال‌حاضر برای چک و امضای رییس اعتباردهی منتظر مانده‌است.

نورالله تره‌کی معاون سخن‌گوی وزارت صحت‌عامه به‌خبرنگار پَیک می‌گوید:

« تصدیق‌نامه‌ها از ارتقای ظرفیت امضا شده و به‌امضای معین‌صاحب مالی و اداری فرستاده شده، شاید درجریان همین‌ماه امضا شود».

این‌که در جریان ماه جاری، مسوولان به وعده‌ی‌شان وفا خواهند کرد یا نه؟ به‌زودی روشن خواهد شد؛ اما بااین‌هم آقای جاوید همت استاد دانشگاه، این عمل‌کرد مسوولان وزارت صحت‌عامه را، سهل‌انگاری در انجام مسوولیت‌های شان دانسته، می‌گوید که این دانش‌آموخته‌گان‌هم نباید بیش‌ترازاین از حق کار و ادای خدمت به‌جامعه محروم بمانند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.