KABUL WEATHER

دستور فیَر بر غاصبان زمین، چه شد؟

Home » سیاسی » دستور فیَر بر غاصبان زمین، چه شد؟

بیش‎از ۲۷۵ هزار جریب زمین دولتی در ولایت ننگرهار، ازسوی بیش‎از یک‎هزار نفر غصب شده‎است.
سندهایی که به‎مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک رسیده، بیان‎گر این‎است که در نتیجه‎ی یک بررسی هیات اداره‎ی اراضی ولایت ننگرهار درسال …

دلو ۲۴, ۱۳۹۸ by
دستور فیَر بر غاصبان زمین، چه شد؟

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
ننگرهار – ۲۳ دلو ۱۳۹۸
گزارش‎گر:  محمد یوسف ظریفی

بیش‌از ۲۷۵ هزار جریب زمین دولتی در ولایت ننگرهار، ازسوی بیش‎از یک‌هزار نفر غصب شده‌است.

سندهایی که به‌مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک رسیده، بیان‌گر این‌است که در نتیجه‌ی یک بررسی هیات اداره‌ی اراضی ولایت ننگرهار درسال ۱۳۹۱خورشیدی، بیش‌تراز ۲۷۵ هزار جریب زمین دولتی در مرکز و ۱۳ ولسوالی این ولایت، ازسوی بیش‌از ۱۱۰۰ نفر غصب شده‌است.

بررسی‎هایی که براساس فرمان شماره ۴۵ حامدکرزی رییس جمهور پیشین کشور درسال۱۳۹۱خورشیدی انجام شده‎است. 

نتایج این بررسی‎ها که در یک گزارش پنج صفحه‎ای تحریر شده‎است، نشان می‎دهد که بیش‎ترین و کلان‎ترین غاصبان این زمین‎ها، افراد زورمند، فرماندهان جهادی و بزرگان قومی گفته شده که برخی از آنان، هزاران جریب زمین دولتی را شهرک‎های رهایشی خودسر و غیرقانونی آباد کرده‎اند.

فهرست این افراد که شمار شان ۱۱۰۶ نفر در گزارش این هیات ذکر شده‎است، ضمن تلاش‎ها و تماس‎های پی‎هم با مسوولان اداره‎ی اراضی ننگرهار، به‎دست خبرنگار پیک نرسید. اما عطاالله خوگیانی سخن‎گوی والی ننگرهار، بدون ارایه کدام سند و فهرستی، شمار غاصبان زمین را دراین ولایت به کم‎تراز ۳۰۰ نفر تخمین می‎کند.

دراین میان، چند نام انگشت‌شماری که در متن گزارش هیأت بررسی اداره‌ی اراضی ننگرهار به‌عنوان کلان‌ترین غاصبان زمین یاد شده‌اند؛ آن‌هم به تماس‌های پَی‌هم خبرنگار پَیک، پاسخ نداده و نخواستند دراین باره چیزی بگویند.

مسوولان دادگاه استیناف ولایت ننگرهار نیز، از فیصله‌ی تنها ۱۴ پرونده‌ی غصب زمین به‌نفع دولت در سال روان و ۹۰ قضیه در پنج سال پسین سخن گفته‎اند؛ اما نمی‌گویند که با غاصبان چه برخوردی شده‌است؟

درحالی‌که سخن‎گوی مقام ولایت ننگرهار، تنها رقم ۸۰ هزار جریب زمین غصب شده را دراین ولایت تایید می‎کند و می‎گوید که ازاین میان، نزدیک به ۵۰ هزار جریب آن در چند سال پسین از تصرف غاصبان برگردانده شده؛ اما داده‎های به‎دست آمده از گزارش هیات بررسی اداره‎ی اراضی این ولایت، آماری را نشان می‎دهد که به شرح زیر آمده‎است.

جدول ارایه شده، نشان می‎دهد که در مجموع ۲۷۵ هزار و۸۵۶ جریب زمین دولتی در مرکز و ولسوالی‎های ولایت ننگرهار، غصب شده‎است. درمیان این داده‎ها ۱۴۰۰۰ جریب زمین غصب‎شده در ولسوالی سرخ‎رود، به‎عنوان «شهرک‎های خودسر» یاد شده‎است.

شهرک‎هایی که به‎نام‎های گوناگون در زمین‎های دولتی مناطق سیاه‎سنگ، چهارباغ، شیخ‎مصری، چشمه گنده و خیرآباد ولسوالی سرخ‎رود، ازسوی برخی‎از افراد زورمندی آباد شده‎اند که به تماس‎های خبرنگار پیک‎هم، پاسخ نداده‎اند.

سخن‎گوی والی ننگرهار، از هیچ فردی به‎عنوان غاصب زمین دراین ولایت یاد نمی‎کند و درباره‎ی چگونه‎گی روند پس‎گیری زمین‎های غصب‎شده و برخورد با غاصبان زمین‎هم چیزی نمی‎گوید. اما ضمن رد یا تایید نکردن رقم ۲۷۵هزار، تاکید می‎کند که نزدیک به ۵۰ هزار جریب زمین دولتی در چند سال پسین از تصرف غاصبان بیرون شده و برای ساخت‎وساز تاسیسات و شهرک‎های صنعتی و رهایشی درنظر گرفته شده‎است. 

داده‎های ریاست عدلیه ولایت ننگرهار، نشان می‎دهد که در پنج سال پسین، کم‎تراز پنج هزار قضیه غصب زمین به‎نفع دولت حل‎وفصل شده‎است. پس‎گیری بیش‎از ۴۰۰ جریب زمین دولتی کانال ننگرهار، یکی ازاین قضیه‎های حل‎شده است که به‎گفته‎ی پرویزعلی رییس اداره کانال ننگرهار، بیش‎از۴۰ قضیه‎ی دیگر غصب زمین‎های کانال، هنوزهم در نهادهای عدلی و قضایی این ولایت زیرکار است.

مستوخان هلال رییس عدلیه این ولایت‎هم درباره‎ی کیستی غاصبان زمین، چیزی نمی‎گوید و مسوولان اداره‎ی اراضی را به کم‎کاری متهم کرده، می‎افزاید: «غصب یک جریب‎هم جرم‎است و هزار جریب‎هم، ولی غاصب کلان شناسایی و معرفی نمی‎شوند. تنها کلان‎ترین قضیه‎ای را که دراین ولایت شاهد استم، هفت سال زندان بوده وبس.»

آن‎چه که به‎باور برخی از فعالان مدنی و نمایندگان مردم در شورای ولایتی و ملی کشور نیز، پرسش‎برانگیز است.

به باور محمد انور سلطانی از فعالان مدنی ولایت ننگرهار، دخیل بودن برخی از مقام‎های محلی و افراد زورمند در حلقه‎ی مافیای زمین این ولایت، کلان‎ترین عاملی‎ست که حتا رهبری حکومت را در عمل و اجرای تعهدات‎اش در امر مبارزه با غاصبان زمین، ناکام ساخته‎است.

ازسوی دیگر، سید مهدی پاچا عضو شورای ولایتی ننگرهار، از ناتوانی و کم‎کاری‎های نیروهای امنیتی و مسوولان محلی در کار مبارزه با پدیده‎ی غصب زمین و کوتاه‎کردن دست غاصبان زمین دراین ولایت انتقاد می‎کند.

دستور رییس جمهوری‎هم، اجرا نشد

بررسی‎ها که ازسوی مدیریت تصفیه اداره‎ی اراضی ولایت ننگرهار، نه‎تنها که در نتیجه‎ی آن تااکنون بیش‎تراز ۲۰ درصد زمین‎های غصب‎شده‎ی دولتی دراین ولایت دوباره از تصرف غاصبان برگردانده نشده، بل‎که هیچ بندی از تعهد و فرمان رهبری حکومت کنونی‎هم دراین پیوند، تا امروز اجرا و عملی نشده‎است.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور، جدی۱۳۹۴خورشیدی در یک سفر رسمی به ولایت ننگرهار، طی سخن‎رانی‎اش مردم را به همکاری با حکومت در راستای مبارزه با غاصبان زمین فرا خواند و به مسوولان امنیتی دستور داد:

«با غاصبان زمین، برخورد جدی و قاطع کنید، اگر مقاومت و زورآوری کرد، بزنید.»

دستوری‎که به‎گفته‎ی آقای مهدی پاچا باگذشت بیش‎از چهارسال، هرگز عملی نشد. اما فریدالله سخن‎گوی فرماندهی پولیس ننگرهار، بدون ارایه جزییات و امار دقیق‎تری از اجراآت و مکلفیت شان، می‎گوید:

«درکنار مبارزه با هراس‎افگنی، انواع قاچاق و جرایم جنایی، در راستای جلوگیری از غصب زمین و گرفتاری چندین تن به‎اتهام غصب زمین در سال‎های اخیر دست‎آوردهایی خوبی هم داشتیم …»

گفته‎هایی که برخی‎از نمایندگان مردم ننگرهار، به‎دیده‎ی شک می‎نگرند و به‎جای «بزنید» و یا «مسوولیت‎گریزی»، راه‎حل‎هایی را به‎منظور نهایی شدن برخی‎از قضیه‎های زمین‎های غصب‎شده و زیرمنازعه، پیش‎کش می‎کنند.

ابرارالله مراد عضو مجلس نمایندگان از ولایت ننگرهار، می‎گوید که به هزاران شهروند ساکن در «شهرک‎های خودسر» باید سند قانونی ملکیت داده شود و با مالکان شهرک‎ها و غاصبان زمین، برخورد جدی و قانونی شود.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است. مدیر وبسایت: محمد حسین انصاری