KABUL WEATHER

خیمه‎‌نشینان پایتخت به‌‎دلیل گرانی بهای چوب، زباله می‎‌سوزانند

Home » فیچر » خیمه‎‌نشینان پایتخت به‌‎دلیل گرانی بهای چوب، زباله می‎‌سوزانند

شماری از خانواده‎های فقیر پایتخت‎نشین در آستانه‎ی فصل سرمای زمستان، به‎دلیل گران بودن مواد سوخت از زباله‎ها برای پخت‎وپز و گرم کردن خانه‎های شان استفاده می‎کنند.

میزان ۱۹, ۱۳۹۹ by
خیمه‎‌نشینان پایتخت به‌‎دلیل گرانی بهای چوب، زباله می‎‌سوزانند

کابل – ۱۹ میزان ۱۳۹۹خ.
گزارش‌‎گر:  فخریه رادفر

شماری از خانواده‌‎های فقیر پایتخت‎‌نشین در آستانه‌‎ی فصل سرمای زمستان، به‎‌دلیل گران بودن مواد سوخت از زباله‌‎ها برای پخت‎‌وپز و گرم کردن خانه‌‎های شان استفاده می‎‌کنند.

این خانواده‌‎ها که شمار زیاد شان را خیمه‌‎نشینان تشکیل می‌‌دهد، از سال‎‌ها به‌‎این‌‎سو به‎‌دلیل جنگ و ناامنی بی‎‌جا شده و در پایتخت مسکن گزین شده‌‎اند.

برخی از این خانواده‌‎ها باآن‌‎که می‎‌دانند سوزانیدن زباله‌‎ها به صحت و محیط زیست شان مضراست؛ اما به گفته‌‎ی خودشان، ناداری و فقر راهی دیگری برای شان نگذاشته است.

قندی‌‎گل باشنده‌‎ی خیمه‌‎نشین در منطقه‌‎ی عقب شهرک آریا که به‌‎گفته‌‎ی خودش با کار روزمزدی و لباس‌‎شویی نان‌‎آور خانواده‌‎ی پنج نفری است، می‎‌گوید که افزون‎‌بر کمایی کردن پول یک کیلو پیازوکچالو، مجبوراست مقداری زباله هم برای پختن کچالو گردآوری کند. زیرا توان خرید چوب و گاز را ندارد.

او درحالی‎‌که با سوختاندن چند کفش کهنه و زباله در دیگدان مصروف گرم کردن آب برای لباس‌‎شویی است، به خبرنگار پیک می‎‌گوید: « آب‌‎ما از چکک و ناوه‌‎ی باران، نان‌‎ما به‌‎گدایی و سوخت‎‌ما هم بوت و پلاستیک، زندگی ما همین‌‎است ». نظرمحمد ۸۰ ساله باشنده‌‎ی منطقه چمن ببرک ناحیه چهارم شهر کابل نیز، از فرارسیدن سرمای زمستان نگران است و می‎‌گوید که نان شبانه‌‎روزی را به گدایی و یا از پسمانده‌‎های هوتل‌‎ها تمویل می‌‎کند؛ اما حیران‌‎است که سرمای زمستان را در کلبه‎‌ی بی‌‎در و کلکین و بخاری و مواد سوخت، چگونه سپری خواهد کرد.

او می‎‌افزاید که در فصل زمستان، حتا توان پیدا کردن نان شبانه‌‎روزی را ندارد، چه رسد به‌‎این‎که مواد سوخت برای گرم نگه‌‎داشتن خود و خانواده‌‎اش مهیا کند.

به‎‌باور برخی از فروشنده‌‎ها و بازرگانان مواد سوخت (چوب، گاز و ذغال)، هرازگاهی که تقاضا بیش‎‌تر شود، به‌‎همان اندازه نرخ‌‎ونوا هم بالا می‌‎رود.

نثاراحمد فروشنده‎‌ی چوب سوخت در منطقه‎‌‌ی بره‌‎کی ناحیه چهارم شهر کابل، می‎‌گوید که تا یک هفته پیش یک خروار(یک تُن) چوب خشک ارچه و توت و زردآلو … را ۶ تا ۶ونیم هزارافغانی خرید و فروش می‎‌کردند؛ اما اکنون بین ۷ تا ۹ هزار افغانی به‌‎فروش می‎‌رساند.

اما این‌‎که چرا بهای مواد سوخت به یک‎‌باره‎‌گی افزایش می‌‎یابد، صیام پسرلی سخن‌‎گوی اتاق تجارت و صنایع به‌‎این باوراست که از یک‌‎سو افزایش تقاضا و ازسوی دیگر، حضور و دخالت فروشنده‌‎گان محتکر و فرصت‌‎طلب در بازار مواد سوخت، سبب بالارفتن نرخ‌‎ها و اعتراض شهروندان می‌‎شود.

درحالی‎‌که اُفت اقتصادی شهروندان کشور به‌‎دلیل انتشار ویروس کرونا درسال روان، بی‎‌پیشینه خوانده شده‎‌است؛ باتوجه به وضعیت بد اقتصادی که درآستانه‌‎ی زمستان سرد دامن‎‌گیر مردم‌‎است، اگر مسوولان دولت، نهادهای مدد رسان و بازرگانان ملی دست کمک و یاری به‌‎مردم ندهند، احتمال فاجعه‌‎ی انسانی در زمستان پیش‌‎رو، به‌‎دور نخواهد بود.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است. مدیر وبسایت: محمد حسین انصاری