باشنده‌های کابل، از خودسری و اضافه‌ستانی راننده‌ها به‌ستوه آمده‌اند

Home » فیچر » باشنده‌های کابل، از خودسری و اضافه‌ستانی راننده‌ها به‌ستوه آمده‌اند

شماری از رانندگان موترهای لینی در شهرکابل، افزون‌بر فعالیت غیرقانونی از شهروندان اضافه‌ستانی می‌کنند و هیچ نهاد مسوولی برای جلوگیری و بازپرسی ازاین وضعیت، پاسخ‌گو نیست.

عقرب ۱۵, ۱۳۹۸ by
باشنده‌های کابل، از خودسری و اضافه‌ستانی راننده‌ها به‌ستوه آمده‌اند

مرکزخبرنگاری تحقیقی پیک

کابل – ۱۵ عقرب ۱۳۹۸
گزارش‌گر:  عبدالمطلب فراجی

شماری از رانندگان موترهای لینی در شهرکابل، افزون‌بر فعالیت غیرقانونی از شهروندان اضافه‌ستانی می‌کنند و هیچ نهاد مسوولی برای جلوگیری و بازپرسی ازاین وضعیت، پاسخ‌گو نیست.

برخی‌از شهروندان ادعا می‌کنند که نه‌تنها برخی‌از راننده‌ها در مسیرهای شهری، کرایه چندبرابر از مردم تقاضا می‌کنند، بل‌که مسیرهای رفت‌وبرگشت شان را نیز کوتاه کرده‌اند.

احمد پرویز دانشجوی دانشگاه کابل، می‌گوید که همه‌روزه مسیر تایمنی و مرکزشهر(ده‌افغانان) را با پرداخت دو کرایه به دو موتر می‌پیماید. یعنی بیش‌تر راننده‌ها، از ده‌افغانان تا شهرنو کرایه یک مسیر و از شهرنو تا تایمنی کرایه مسیر دوم را می‌گیرند. در حالی‌که مسیر تایمنی – ده‌افغانان، یک مسیر ‌است.

صابر ۲۵ ساله باشنده ناحیه اول شهر کابل می‌گوید:

«بسیاری از موترهای کرولا و سراچه در برخی‌از مسیرهای شهر، به‌جای ۲۰ حتا ۴۰ تا ۵۰ افغانی کرایه می‌گیرند.»برخی دیگر از شهروندان به‌ویژه زنان که بیش‌تر از مردان با مشکل ترانسپورت شهری دست‌وگریبان‌اند، می‌گویند که بسیاری از راننده‌ها در هنگام ازدحام و بیروبار صبح‌وشام، از ناخُن افگار مردم می‌گیرند.

تمنای ۲۲ ساله باشنده سر کوتل ناحیه هفدهم شهر کابل می‌گوید:

«بعضی وقت‌ها خصوصن شام و خفتن در همین لین کوتل، حتا مجبور می‌شویم به‌جای ده افغانی، صدافغانی به موترهای لینی کرایه بدهیم.»

خالد ۲۳ ساله باشنده ناحیه نهم شهر کابل، یکی دیگر از متضررینی‌است که همه‌روزه به‌جای ۲۰ افغانی کرایه از مرادخانی تا پکتیاکوت، ۴۰ تا ۵۰ افغانی کرایه به موترهای لینی تونس و آستانه می‌پردازد. به‌گفته وی، هیچ مرجع قانونی برای جلوگیری ازاین فعالیت غیرقانونی و اضافه‌ستانی راننده‌ها در پایتخت کشور وجود ندارد و هرکس به‌گونه‌ی خودسر می‌تواند از مردم اخاذی کند.اداره‌ی عرضه خدمات شهری وزارت ترانسپورت نیز، می‌پذیرد که بسیاری ازاین راننده‌ها و شرکت‌های مسافربری از سال‌ها به‌این‌سو فعالیت غیرقانونی دارند و افزون‌بر خودسری و اضافه‌ستانی، حاضر به پاسخ‌دهی و پرداخت مالیه به‌دولت هم نیستند.

مهدی روحانی رییس این اداره به‌خبرنگار پَیک می‌گوید که از میان بیش‌وکم ۸۵۰ اتحادیه و شرکت مسافربری در سراسر کشور، بیش‌تراز پنج تا شش شرکت، مجوز قانونی ندارند.

اما ترافیک کابل، ضمنِ باخبری از فعالیت غیرقانونی و اضافه‌ستانی برخی‌از راننده‌ها، می‌گوید که با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

برخوردی‌که به‌گفته‌ی برخی‌از راننده‌ها دربدل ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی رشوه، بسیاری‌از تخلف‌ها نادیده گرفته می‌شوند.

عبدالله ۳۲ ساله باشنده‌ی ولسوالی قره‌باغ کابل که روزانه با موتر کرولای شخصی‌اش در مسیر سرای‌شمالی و ترمینال شمال (اده مزار) مسافربری می‌کند، می‌گوید:

«نبود نظارت از بلندرفتن بهای تیل و کاروبار موترهای غیرقانونی و همچنان ازدحام بیش‌ازحد صبح‌وشام در ایست‌گاه‌های شهر، باعث این‌همه بی‌نظمی و خودسری شده …»

آن‌چه که به‌گفته‌ی احمد تمیم ۲۵ ساله باشنده‌ی سرای‌شمالی، همه‌روزه پس‌از ساعت پنج شام هیچ راننده‌ای از سرای‌شمالی تا به لیسه‌مریم و یا کوتل، کمتراز ۴۰ و ۵۰ افغانی کرایه از یک نفر نمی‌گیرد.

تمیم می‌افزاید که اگر مسوولان ترافیک و پولیس با این راننده‌ها هم‌دست نباشند؛ پس چرا نظارتی وجود ندارد و چرا ازاین ظلم و اضافه‌ستانی راننده‌ها جلوگیری نمی‌شود.

پرسشی‌که مسوولان ترافیک و اداره‌ی ترانسپورت شهری‌هم، حرفی برای پاسخ آن ندارند و همواره تأکید می‌کنند که با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

سمونیار شمس‌الرحمان معاون اداری مدیریت ترافیک کابل در پاسخ به‌این پرسش پیک که چند متخلف را در چند روز و ماه و سال در کدام جاده و ناحیه پایتخت، شناسایی و مجازات نقدی کرده‌اند؟ هیچ پاسخ و آماری ارایه نکرد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.