خبرنگار پَیک، قهرمان دسترسی به‌اطلاعات معرفی شد

Home » ویژه » خبرنگار پَیک، قهرمان دسترسی به‌اطلاعات معرفی شد

کمیسیون دسترسی به‌اطلاعات افغانستان برای نخستین بار، یک خبرنگار تحقیقی را به‌پاس تلاش‌های پَی‌گیر در راستای تقاضا و کسب اطلاعات از نهادهای دولتی، لقب قهرمانی داد.

قوس ۱۸, ۱۳۹۸ by
خبرنگار پَیک، قهرمان دسترسی به‌اطلاعات معرفی شد

کابل – ۱۸ قوس ۱۳۹۸خورشیدی

 

کمیسیون دسترسی به‌اطلاعات افغانستان برای نخستین بار، یک خبرنگار تحقیقی را به‌پاس تلاش‌های پَی‌گیر در راستای تقاضا و کسب اطلاعات از نهادهای دولتی، لقب قهرمانی داد.

عین‌الدین بهادری رییس کمیسیون دسترسی به‌اطلاعات روز گذشته در نشست ارزیابی کارکردهای شبکه‌ی خبرنگاران تحقیقی افغانستان، ضمن ارزیابی و قدردانی از کارکردهای شبکه، مجتبا بیگزاد خبرنگار مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک را به‌عنوان «قهرمان دسترسی به‌اطلاعات» معرفی کرد.

مجتبا بیگزاد، از دوسال به‌این‌سو به‌حیث خبرنگار تحقیقی در مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک کار می‌کند و افزون‌بر تهیه و نشر گزارش‌های تحقیقی و فیچری، برای کسب اطلاعات از نهادهای دولتی، تلاش‌های فراوانی به‌خرج داده‌است.

آقای بهادری، هم‌چنان از حضور برخی از فعالان مدنی در نهادهای دولت پیرامون دسترسی به‌اطلاعات انتقاد کرد و افزود که مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک باوجود همه چالش‌ها و دشواری‌ها در مقایسه با سایر رسانه‌های آزاد کشور، از پروسه‌ی قانونی تقاضای اطلاعات به‌خوبی استفاده کرده و برمبنای همین تقاضا و دریافت اطلاعات، گزارش‌های تحقیقی تهیه و منتشر کرده‌است.

اما برخی دیگر از مسوولان نهادهای حامی رسانه‌ها و خبرنگاران تحقیقی دراین نشست، از چالش‌ها و دشواری‌هایی سخن گفته‌اند که تاهنوز هم، سد راه خبرنگاران تحقیقی قرارداشته و حتا مانع گسترش و پیش‌رفت شبکه‌ی خبرنگاران تحقیقی افغانستان شده‌است.

صدیق‌الله توحیدی مسوول بخش دادخواهی کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغانستان، تایید می‌کند که بزرگ‌ترین عامل خشونت در برابر خبرنگاران تحقفیقی، تقاضای اطلاعات است.

آقای توحیدی، افزون بر قدردانی از کارکردهای پیک در راستای آموزش و حمایت خبرنگاران تحقیقی و هم‌چنان عمل‌کردهای کمیسیون دسترسی به‌اطلاعات، افزود که متأسفانه هنوزهم این کمیسیون از حمایت قوی و بودجه‌ی کافی برای انجام وظیفه‌های محوله برخوردار نیست.نوید محمدی مسوول دیده‌بان نـَی یا حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان نیز، تأکید می‌کند:

«تا زمانی‌که همه نهادهای دولتی از قانون و حق دسترسی به‌اطلاعات آگاه نشوند، چالش عدم دسترسی به‌اطلاعات ازمیان برداشته نخواهد شد.»

ازسوی دیگر، فروزان اعظمی خبرنگار تلویزیون نور و یکی از خبرنگاران مستفید از برنامه‌های آموزشی پَیک، می‌گوید که گزارش‌گران تحقیقی به‌ویژه بانوان خبرنگار، از هیچ‌گونه مصوونیت جانی، مالی و شغلی برخوردار نیستند و تااکنون، هیچ کاری‌هم دراین زمینه انجام نشده‌است.

علی‌رضا احمدی خبرنگار روزنامه‌ی افغانستان‌ما و یکی از گزارش‌گران تحقیقی برنامه‌ی (فیلوشپ پَیک) می‌گوید که بسیاری از رسانه‌داران به‌جای ظرفیت‌سازی و توجه به اهمیت خبرنگاری تحقیقی، بیش‌تر به‌کارهای روزمره‌گی مشغول‌اند و به‌گزارش‌های تحقیقی وقت نمی‌گذارند.

عبدالله ولی‌زاده خبرنگار محلی در ولایت پروان، برنامه‌های آموزشی برای خبرنگاران و دانشجویان خبرنگاری را بسنده نمی‌داند و بر افزایش و گسترش چنین برنامه‌های آموزشی و حمایوی در سطح ولایت‌های کشور نیز تأکید می‌کند.

افزون‌بر این‌همه چالش‌ها و گلایه‌های خبرنگاران از نداشتن دسترسی به‌اطلاعات و پاسخ ندادن مسوولان، طرح‌ها و پیش‌نهادهایی نیز برای بهبود کار خبرنگاری تحقیقی و تقویت و گسترش شبکه‌ی خبرنگاران تحقیقی افغانستان دراین نشست ارایه شده‌است.

میر محمد صدیق ذلیق آمر دیپارتمنت ژورنالیزم یک دانشگاه خصوصی در کابل، از خبرنگاران تحقیقی و اعضای شبکه می‌خواهد تا به‌منظور تأثیرگذاری و مسوولیت‌پذیری نهادهای مسوول دولت، گزارش‌های تحقیقی نشرشده‌ی شان‌را تعقیب و پَی‌گیری کنند.

آقای ذلیق، هم‌چنان بر ایجاد یک نشریه چاپی (فصل‌نامه‌ی پَیک) تأکید کرد و افزود که با نشر و همرسانی چنین نشریه‌ها، می‌توان بر اثرگذاری گزارش‌های تحقیقی قوت بیش‌تر بخشید.

بااین‌حال، نتیجه و ارزیابی کارکردهای شبکه‌ی خبرنگاران تحقیقی افغانستان، بیان‌گر این‌است که هنوزهم خبرنگاران تحقیقی در سراسر کشور، از حمایت‌های مادی و معنوی و هم‌چنان فرصت‌های لازم آموزشی و ظرفیت‌سازی برخوردار نیستند.

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک به‌حیث مجری و بنیان‌گذار شبکه‌ی خبرنگاران تحقیقی افغانستان، با توجه به‌این همه چالش‌ها و طرح‌های ارایه شده ازسوی خبرنگاران و آگاهان رسانه‌ای، از حامیان و نهادهای ملی و بین‌المللی در افغانستان می‌خواهد که در راستای تحقق اهداف این شبکه، به‌همکاری‌های بیش‌تراز پیش ادامه داده و خبرنگاران تحقیقی را حمایت کنند.

شبکه‌ی خبرنگاران تحقیقی افغانستان در عقرب ۱۳۹۶ خورشیدی به‌ابتکار مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک و همکاری دفتر انترنیوز در کابل، ایجاد شده و درحال‌حاضر بیش‌تراز ۳۰۰ خبرنگار عادی و تحقیقی رسانه‌های ملی و محلی در پایتخت و برخی از ولایت‌های کشور، عضویت این شبکه را دارا هستند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.