KABUL WEATHER

حکومت برای سال‎‌مندان، هیچ برنامه ندارد

Home » فیچر » حکومت برای سال‎‌مندان، هیچ برنامه ندارد

امروز برابراست با روز جهانی سال‌‎مندان؛ اما در افغانستان از این روز گرامی‎‌داشت نشده‎‌است.

میزان ۱۰, ۱۳۹۹ by
حکومت برای سال‎‌مندان، هیچ برنامه ندارد

کابل – ۱۰ میزان ۱۳۹۹خ.
گزارش‎گر: فخریه رادفر و بلال خداد
امروز برابراست با روز جهانی سال‌‎مندان؛ اما در افغانستان از این روز گرامی‎‌داشت نشده‎‌است.
شماری از افراد کهن‌‎سال در شهر کابل که با کارهای شاق و یا هم تگدی‎‌گری به‎‌سر می‎‌برند، روایت‌‎های تلخی از روزگاران شان برزبان دارند. مانند ریزه‎‌گل ۸۰ ساله که در منطقه‌‎ی مارکیت ناحیه چهارم شهر کابل، گدایی می‎‌کند و از روز جهانی سال‎‌مندان هم چیزی نمی‎‌داند. او درحالی‎‌که روی پیاده‌‎رو کنارجاده به‎‌هر رهگذری التماس می‎‌کند تا پول یک نان برایش بدهد، می‎‌گوید:
« شوهرم از مه بتر ضعیف و ناتوان است، توان کارکردن نداریم، به‎‌جز دربار خدا غم‎‌خواری نداریم، پس چه‎‌کنیم ».
احمدولی ۷۰ ساله باشنده ناحیه پانزدهم شهرکابل که در خانه‎‌ی کرایی زندگی می‌‎کند و نفقه‎‌ی خانواده پنج نفری خودرا از کار کهنه‎‌دوزی فراهم می‎‌کند، می‎‌گوید که هرچند با نزدیک شدن زمستان بیم از آن دارد که با درامد ناچیز کهنه‌‎دوزی چگونه خرچ و سوخت زمستان را تهیه کند؛ اما بیش‎‌تر ازاین آرزو دارد که صلح و امنیت در کشور تامین شود، تا همه‌‎گی دست به‎‌کار و زندگی آرام داشته باشد.
حمالی، چوپانی، دهقانی، دست‌فروشی، کراچی‌‌وانی و گدایی از کاروبار روزمره‌‌ی این کهن‌‌سالان است که به‌‌گفته‌‌ی خودشان، به‌‌دلیل فقر، ناامنی، خشک‌‌سالی و بی‌‌جاشدن از خانه‌‌های آبایی‌‌شان، به‌‌این کارها رو آورده‌‌اند.
محمد رجب ۶۸ ساله باشنده‎‌ی ناحیه هفتم شهر کابل درحالی‎‌که با کراچی باربری‌‎اش، نان‎‌آور خانواده‎‌ی هشت نفری‎ خودرا معرفی می‎‌کند، به خبرنگار پیک می‌‎گوید:
« دوتا بچای جوانم نابیناستن، خودم هم سال‌‎خورده و ناتوان، برای زنده‌‎ماندن مجبوریم کار کنیم …».
نه‎‌تنها سال‌‎مندانی که هنوزهم شاغل هستند و به‎‌قدر توان‎‌مندی‎‌های فزیکی شان روزگار بخورنمیری را به‎‌سر می‎‌برند، بل حتا برخی از سال‎‌مندان متقاعد دولتی و فعالان حقوقی و مدنی هم، از ناداری و بی‌‎توجهی دولت در پرداخت حقوق تقاعدی‌‎شان روایت می‎‌کنند.
عزیز رفیعی رییس مجتمع جامعه‌‎ی مدنی أفغانستان، بااظهار تاسف از وضعیت حقوق بشری سال‎‌مندان درکشور، به‎‌این باوراست که رُشد فرهنگ تک‎‌خانوادگی توام با فقر اقتصادی، بیش‌‎تراز همه افراد سال‎‌خورده به‎‌ویژه سال‎‌مندان بی‎‌کس را سخت متاثر ساخته‌‎است.
آقای رفیعی، حکومت را به بی‎‌برنامه‎‌گی و بی‎‌توجهی دربرابر حقوق سال‎‌مندان انتقاد کرده و از پی‎‌آمد اسفبار آن نیز هُشدار می‎‌دهد.
اما سخن‌‎گوی وزارت کارواموراجتماعی، ناامنی را دلیل همه چون‌‎وچرا دانسته و از طرح و برنامه‌‎هایی سخن می‎‌زند که معلوم نیست، چه‎‌زمانی عملی خواهد شد.
تازه‌‌ترین بررسی‌‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نشان می‌‌دهد که بیش‌تراز ۵۰ درصد سرپرستان و نان‌‌آوران خانواده‌‌ها در افغانستان، افراد کهن‌‌سال اند. هم‌‌چنان بربنیاد داده‌‌های اداره‌‌ی ملی احصاییه، نزدیک به ۵ درصد جمعیت کشور افراد بالاتراز ۶۰ سال‌‌اند که ازاین میان، بیش‌تراز ۴۰ درصد آنان، زنان هستند.
یک گزارش سازمان ملل متحد، آمار جمعیت جهان به‌‌ویژه سال‌‌مندان را، به‌‌سرعت درحال افزایش خوانده و نوشته‌‎است که تا سال ۲۰۵۰م. بیش‌تراز ۲۰ درصد جمعیت جهان، افراد بالاتراز ۶۰ سال خواهند بود.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.