جلغوزه‌ی سیاه؛ میوه‌ی کم‌یاب زمستان کابل شده‌است

Home » ویژه » جلغوزه‌ی سیاه؛ میوه‌ی کم‌یاب زمستان کابل شده‌است

در پنح سال پسین، بهای جلغوزه­ی سیاه در شهر کابل، تا هفت برابر افزایش یافته­است.
به گزارش خبرنگار پیک از بازارهای عمده و پرچون میوه‎های خُشک در شهر کابل، یک کیلو جلغوزه­ی سیاه تا بیش از۴۰۰۰ افغانی خریدوفروش می‎شود …

جدی ۱۵, ۱۳۹۸ by
جلغوزه‌ی سیاه؛ میوه‌ی کم‌یاب زمستان کابل شده‌است

کابل ــ  ۱۵ جدی ۱۳۹۸
گزارش­گر: شاه محمود اندیشور

در پنح سال پسین، بهای جلغوزه­‌ی سیاه در شهر کابل، تا هفت برابر افزایش یافته­‌است.

به گزارش خبرنگار پیک از بازارهای عمده و پرچون میوه‌های خُشک در شهر کابل، یک کیلو جلغوزه‌ی سیاه تا بیش از۴۰۰۰ افغانی خریدوفروش می‎شود. درحالی‌که پنج سال پیش، یک کیلوی آن تا ۶۰۰ افغانی‌هم دست‌یاب می‌شد.

افزایش صادرات جلغوزه‌ی سیاه به‌بیرون از کشور، کلان‌ترین عامل بلندرفتن بهای آن در بازارهای داخلی، ازسوی مسوولان سکتورهای کشاورزی و بازرگانی کشور عنوان شده‌است.

به‌گفته‌ی اکبر رستمی سخن­گوی وزارت زراعت و مال‎داری، تنها یک برچهار حصه‌ی تولید سالانه‌ی جلغوزه‌ی سیاه در بازارهای داخل کشور عرضه می‌شود. نیمی از این محصول به‌بازارهای بیرون از کشور صادر می‌شود و یک حصه‌ی باقی‌مانده‌هم قاچاق می‌شود.

آقای رستمی می‌افزاید که سیر صعودی صادرات سالانه‌ی جلغوزه در چند سال پسین، سبب شده تا بهای این میوه در بازار داخلی نیز افزایش یاید.

ازسوی دیگر، برخی‌از بازرگانان جلغوزه به‌این باوراند که قرارداد بیش‌از دومیلیارد دالری صادرات جلغوزه به کشور چین‌هم، سبب بلندرفتن بهای جلغوزه در بازار داخلی شده‎است. چنان‌که به‌گفته‌ی مسوولان وزارت زراعت، قراراست براساس این قرارداد که در عقرب سال روان میان دو کشور امضا شده‎، سالانه بیش‌از ۶۲ هزار تُن جلغوزه‎ی سیاه به‌کشور چین صادر شود.

قراردادی‌که به‌باور برخی‌از سوداگران داخلی و شهروندان کابل، آثار جلغوزه‌ی سیاه را از جیب و سفره‌ی مردم در داخل کشور برچیده و در مقایسه با یک تا دو دهه پیش، به میوه‎ی کم‎یاب زمستان کابل بدل شده‎است.

محمد کریم باشنده‌ی ناحیه دهم شهر کابل می‌گوید: «یک زمانی روزهای سرد زمستان، دوکان‎های میوه‎ی خُشک و تبنگ‎های جلغوزه در کنار جاده و پیاده‎روهای شهر کابل،‌ هوا و سیمای دیگری از ارزانی و فراوانی داشت.»

به‎گفته‎ی کریم، پنج تا ده سال پیش یک کیلو جلغوزه‌ی سیاه را ۸۰ تا ۱۰۰ افغانی می‌خرید؛ اما اکنون با ۱۰۰ افغانی حتا صد گرام خریده نمی‌تواند.

بااین‎هم سخن‎گوی وزارت زراعت، بلند رفتنِ بهای جلغوزه را در رُشد اقتصاد کشور سودمند دانسته، می‌گوید که در گذشته بیش‌ترین سود از این میوه‎ی خُشک به کشورهای همسایه می‌رسید و اکنون باافزایش صادرات قانونی به‎گونه‎ی مستقیم از داخل کشور، بهای میوه‌ی خُشک به‌ویژه جلغوزه‌ی سیاه نیز در بازارهای داخلی افزایش یافته‌است.

مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‎گذاری هم، افزایش صادرات جلغوزه را در چند سال پسین، دلیل بالا رفتن بهای جلغوزه در بازارهای داخلی خوانده و به آینده‎ی پُرسود آن به اقتصاد کشور خوش‎بین هستند.

خان‎جان الکوزی معاون اتاق تجارت و سرمایه‎گذاری، از صادر شدن بیش‎از دوهزار تُن جلغوزه‎ی سیاه در سال روان به کشور چین سخن می‎زند و می‎گوید: « از وقتی‎که ارزش جلغوزه بالا رفته، حتا جنگل‎های جلغوزه در بسیاری از مناطق کشور، از خطر نابودی نجات یافته و حالا مردم جنگل‎های جلغوزه را قطع نمی‎کنند.»

ٱقای الکوزی می‎افزاید که باافزایش صادرات جلغوزه، زمینه‎ی کاروبار و تجارت خوب‎هم برای صدها شهروند فراهم شده‎است. چنان‎که احسان‌الله محسن استاد دانشگاه کابل و آگاه امور اقتصادی‌هم، افزایش صادرات به بیرون از کشور را، به سود و مفاد مردم و سکتور اقتصاد کشور می‎داند و بر حمایت قوی حکومت ازاین سکتور نیز تاکید می‎کند.

دراین‎حال،‌ سمیر رسا سخن‎گوی وزارت صنعت و تجارت،‌ با تایید افزایش صادرات جلغوزه‎ی سیاه به بیرون از کشور و بلند رفتن بهای آن در داخل کشور، همین‎قدر می‎گوید که به‎زودی گزارشی دراین باره منتشر خواهند کرد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.