KABUL WEATHER

با گذشت چهار ماه از توافق‌‌نامه سیاسی، «شورای عالی دولت» تا هنوز تشکیل نشده است

Home » فیچر » با گذشت چهار ماه از توافق‌‌نامه سیاسی، «شورای عالی دولت» تا هنوز تشکیل نشده است

باگذشت بیش‎‌از چهارماه از توافق‎‌نامه‎‌ی سیاسی میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، نخستین بند این توافق‌‎نامه که عبارت‎‌از ایجاد «شورای عالی دولت» است، تااکنون دست ناخورده باقی‌‎مانده‎‌است.

سنبله ۲۵, ۱۳۹۹ by
با گذشت چهار ماه از توافق‌‌نامه سیاسی، «شورای عالی دولت» تا هنوز تشکیل نشده است

کابل – ۲۵ سنبله ۱۳۹۹خ.
گزارش‌‌گر: عبدالمطلب فراجی

باگذشت بیش‌‎از چهارماه از توافق‌‎نامه‎‌ی سیاسی میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، نخستین بند این توافق‌‎نامه که عبارت‌‎از ایجاد «شورای عالی دولت» است، تااکنون دست ناخورده باقی‌‎مانده‌‎است.
در موافقت‎‌نامه‎‌ی سیاسی حکومت افغانستان که به‎‌تاریخ ۲۸ ثور۱۳۹۹خ. میان آقایان غنی و عبدالله به‌‎امضا رسیده‎‌است، متشکل از رهبران سیاسی و شخصیت‎‌های ملی خواهد بود که وظیفه‌‎ی مشوره‎‌دهی در مسایل مهم به‎‌رییس‎‌جمهور را خواهند داشت.
درنخستین بند این موافقت‎‌نامه آمده‎‌است: « برای ایجاد اجماع سیاسی، شواری عالی دولت، متشکل از رهبران سیاسی وشخصیت‎‌های ملی ایجاد می‌گردد. این شورا در مسایل مهم ملی به رییس جمهور کشور مشوره می‌دهد. اعضای شواری عالی دولت از پروتوکول خاص دولتی برخوردار بوده و برای شان تدابیر لازم امنیتی نیز در نظر گرفته می‌شود ».
با آن‌که اساسی‌‎ترین وظیفه‌‎ی شورای عالی دولت در توافق‌‎نامه‎‌ی سیاسی، مشوره‌‎دهی در مسایل کلان کشوری به‎‌رییس جمهور گفته شده؛ اما مسوولان در شورای عالی مصالحه‌‎ی ملی می‌گویند که پروسه‎‌ی صلح، مهم‌‎تر از همه چیزاست و آن‎‌ها نمی‎‌خواهند که فرصت پیش‌آمده برای برقراری صلح را از دست بدهند.

فریدون خوزون سخن‌گوی این نهاد به خبرنگار پیک می‌گوید که پروسه‌‎ی صلح در اولویت برنامه‌‎های شورای عالی مصالحه‎‌ی ملی قرار دارد و درمورد ایجاد شورای رهبری دولت، تاهنوز کاری صورت نگرفته‌‎است.
آقای خوزون می‌افزاید:« تمام تمرکز ما روی پروسه‎‌ی صلح است. اما شورای عالی دولت به‎‌حکم رییس جمهور باید ایجاد شود که نمی‌دانیم چرا تاهنوز کاری دراین باره نشده …».
اما دفتر مطبوعات ریاست جمهوری، پس از پنج روز کاری به‎‌پاسخ خبرنگار پیک می‌گوید که برای عملی شدن این بند توافق‎‌نامه‎‌ی سیاسی، هیچ مشکلی وجود ندارد و روی ایجاد این شورا، کار جریان دارد.
یک کارمند دفتر مطبوعات ریاست جمهوری که از گرفتن نامش خودداری می‌کند، درباره‎‌ی زمان مشخص ایجاد این شورا چیزی نمی‎‌داند؛ اما تاکید می‎‌کند که پروسه‎‌ی صلح، معرفی کابینه و بسا جنجال‎‌های دیگر سبب شده که تااکنون، کار ایجاد شورای عالی دولت نهایی نشده‌‎است.

موافقت‎‌نامه سیاسی پس از آن میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله به‎‌امضا رسید که تیم‌‎های انتخاباتی دولت‎‌ساز و ثبات و هم‎‌گرایی به‎‌منظور حل بحران پیش‎‌آمده از نتایج انتخابات، برتشکیل یک حکومت مشترک، ایجاد شورای عالی دولت، ایجاد شورای عالی مصالحه‌‎ی ملی و کابینه‎‌ی مشترک توافق کرده‎‌اند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.