انتخابات۹۸، روزانه هفت قربانی برجاگذاشت

Home » انتخابات » انتخابات۹۸، روزانه هفت قربانی برجاگذاشت

از نخستین روز آغاز پی ‎کارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تا روز برگزاری انتخابات ۶میزان سال روان، هر روز به ‎طور میان ‎گین ۷ شهروند ملکی از اثر روی ‎دادهای جنگی و هراس ‎افگنی در برخی ‎از مناطق کشور، جان باخته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده ‎اند.

میزان ۱۷, ۱۳۹۸ by
انتخابات۹۸، روزانه هفت قربانی برجاگذاشت

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک
کابل – ۱۷ میزان ۱۳۹۸
گزارش‎گر:  رویا  احدی

از نخستین روز آغاز پی‎ کارهای انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تا روز برگزاری انتخابات ۶میزان سال روان، هرروز به طور میان ‎گین ۷ شهروند ملکی از اثر روی ‎دادهای جنگی و هراس افگنی در برخی از مناطق کشور، جان باخته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک در نتیجه ی یک بررسی تازه از داده های معلوماتی منابع رسمی، دریافته است که باوجود گمانه زنی ها و تهدیدهای گروه طالبان مبنی بر اشتراک نکردن مردم درانتخابات، میزان تلفات افراد ملکی در مقایسه با زمان مشابه و انتخابات پارلمانی سال گذشته، تا سه برابر کاهش را نشان می دهد.

بربنیاد این یافته ها، تنها در روز برگزاری انتخابات ۶میزان در سراسر کشور، ۱۵۵ شهروند ملکی (۳۲ کشته و ۱۲۳ زخمی) از اثر روی دادهای جنگی و هراس افگنی کشته و زخمی شده اند. درحالیکه این رقم در انتخابات پارلمانی ۲۸و۲۹میزان سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ کشته و زخمی (۶۵ کشته و ۳۲۳ زخمی) رسیده بود.

یافته ها نشان می دهد که بیش ترین تلفات افراد ملکی در مدت بیش از دوماه پی کارهای نامزدان انتخاباتی، به ترتیب بیش ترین تا کم ترین در کابل، بغلان، زابل و ۱۶ ولایت دیگر به ثبت رسیده است. اما در۱۴ ولایت دیگر، هیچ گونه روی داد جنگی و هراس افگنی دارای تلفات ملکی را گواه نبوده اند.

هرچند داده های گردآوری شده از منابع رسمی، نشان دهنده ی بیش‎از ۵۰۰ کشته و ۱۲۳۰ زخمی در دو ماه گذشته از۳ اسد تا ۶ میزان سال روان گزارش شده است؛ اما برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی، داده های نشرشده را متفاوت از آن چه می دانند که در نهادهای رسمی به ویژه در شفاخانه های کشور به ثبت رسیده اند.

داده های منابع رسمی و منتشره ی رسانه های ملی و بین‎المللی در همین مدت نشان می دهد که ۶۱ روی داد ضد امنیتی در ۱۷ ولایت مشمول پایتخت کشور به ثبت رسیده که در نتیجه بیش از ۱۷۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشته است.

به رویت گزارش ها و اعلامیه های دفتر معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) درکابل و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان؛ بیش ترین تلفات در روی دادهای هراس افگنی (حمله های هدفمندانه ی انتحاری، انفجاری و مسلحانه ی طالبان) و دومین عامل (عملیات های زمینی و هوایی نیروهای دولتی) به ثبت رسیده است. کابل با ۴۳ درصد کُل تلفات در صدر ۲۰ ولایت آسیب دیده از جنگ و خشونت در ۶۳ روز پی کارهای انتخاباتی سال روان قرار گرفته است. درهمین مدت، تنها ۸ تن دراثر تیراندازی افراد نامشخص در کابل و بغلان کشته شده اند.

هرچند شهر کابل در نخستین روز پی کارهای انتخاباتی، گواه یک حمله ی انتحاری و مسلحانه ای بر ساختمان دفتر روند سبز بود که بیشتراز ۷۰ کشته و زخمی برجا گذاشت؛ اما به باور برخی از آگاهان و فعالان مدنی، کمرنگی پی کارهای انتخاباتی نسبت به انتخابات های گذشته نیز، بر کاهش تلفات ملکی اثرگذار بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ ترین اعلامیه‌ اش، هدف قرار دادن افراد ملکی و تاسیسات عامه را جنایت بشری خوانده و ضمن نکوهش این‌ گونه روی‌ دادها، از عاملان تلفات ملکی به‌ ویژه مخالفان مسلح دولت می‌ خواهد که به کشتار افراد ملکی پایان دهند. کشتاری‌ که بیش‌ ترین قربانیان‌ اش نسبت به‌ هر گوشه‌ ی افغانستان، کابلیان بوده‌ است.

در یکی از خونین‌ ترین روی‌ داد هراس‌ افگنی حمله‌ ی انتحاری بر یک محفل عروسی هوتل شهردوبی در شهر کابل، محمد جواد پدر کهن‌ سالی که سه پسرش را هم‌ زمان دراین روی‌ داد از دست داده‌ است. اقتصاد خوبی‌ هم ندارد و به‌ حیث راننده در یک نهاد دولتی کار می‌کند. بااین‌ هم امیدوار است روزی بتواند با خانواده‌اش، ترک وطن کند. زیرا به‌ گفته‌ ی خودش: «این‌جا نه صلحی‌ ست، نه عدالتی و نه امیدی برای زندگی کردن…»

آن‌ سوی دیگر مادری‌ که فرزند نوجوان ۱۵ساله‌ ی مکتبی‌ اش را در روی‌ داد انتحاری بر محفل عروسی در شهر کابل ازدست داده‌است، از طرف‌ های درگیر جنگ و خشونت می‌ پرسد که کودک بی‌ گناه‌ اش را چرا کشتند؟

پرسشی‌ که خبرنگار پیک هم در نتیجه‌ ی تلاش و تماس‌ های پی‌ هم از سخن‌ گویان گروه طالبان و حکومت افغانستان که از کلان‌ ترین عاملان تلفات ملکی به‌ حساب رفته‌ اند، نتوانست پاسخی به‌ دست آورد.

بااین‌ همه، گروه داد خواهی حفاظت از افراد ملکی بااظهار خوش‌ بینی از کاهش تلفات افراد ملکی درمقایسه به گذشته، از دولت افغانستان و جامعه‌ ی جهانی می‌ خواهد که به‌ جای آمارگیری و آمار دهی از تلفات افراد ملکی، به‌ راه‌ حل دایمی توقف و جلوگیری از کشتار انسان های بی گناه دست به‌ کار شوند.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.