KABUL WEATHER

افزایش سگ‎‌گزیدگی در کابل و ناپدید بودن ده‌‎هزار دوز واکسین در شفاخانه‌‎های دولتی

Home » ویژه » افزایش سگ‎‌گزیدگی در کابل و ناپدید بودن ده‌‎هزار دوز واکسین در شفاخانه‌‎های دولتی

تنها دزدی‌‎های مسلحانه نیست که مانع بیرون آمدن شهروندان کابل در ناوقت شب و یا صبح وقت از خانه‌‎های شان می‌‎شود،‌ بل افزایش سگ‎‌های ولگرد در کوچه‌‎های پایتخت به یک تهدید جدی اجتماعی مبدل شده‎‌است…..

میزان ۳۰, ۱۳۹۹ by
افزایش سگ‎‌گزیدگی در کابل و ناپدید بودن ده‌‎هزار دوز واکسین در شفاخانه‌‎های دولتی

کابل – ۳۰ میزان ۱۳۹۹خ.
گزارش‌‎گر:  سیما مایار

تنها دزدی‌‎‌های مسلحانه نیست که مانع بیرون آمدن شهروندان کابل در ناوقت شب و یا صبح وقت از خانه‌‌‎های شان می‌‎شود،‌ بل افزایش سگ‎‌های ولگرد در کوچه‌‎های پایتخت به یک تهدید جدی اجتماعی مبدل شده‌‎است.

آمار وزارت صحت عامه در سال روان نشان می‎‌دهد که سگ‎‌های ولگرد در شهر کابل، نزدیک به ۱۳۰۰ مرد و زن و کودک را روانه‌‎ی شفاخانه‌‎های دولتی ساخته‌‎است.

مسوولان شفاخانه‌‎های دولتی، تاکید دارند که واکسین‌‎های سگ‎‌گزیدگی دراین شفاخانه‌‎ها تمام شده و در حال حاضر، نمی‌‎توانند بیماران سگ‌‎گزیدگی را واکسین بزنند.

واکسین سگ‎‌گزیدگی در شفاخانه‌‎های دولتی رایگان؛ اما در شفاخانه‌‎های خصوصی تا هفت‎‌هزار افغانی هزینه برمی‌‎دارد.

اما اینکه چی مقدار واکسین در شفاخانه‎‌های دولتی در سال روان وجود داشته‌‎است؟ میان وزارت صحت عامه و ریاست صحت عامه‌‎ی کابل) آمارهای متفاوتی وجود دارد.درحالی‌‎که وزارت صحت عامه‌‎ی کشور درسال روان، از مصرف بیش‎‌از ۵۳۰۰ دوز واکسین سگ‎‌گزیدگی در شفاخانه‌‎های دولتی شهر کابل خبر می‌‎دهد؛ اما دیپارتمنت کنترول امراض ساری ریاست صحت‎‌عامه‌‎ی کابل آمار مصرف واکسین سگ گزیده‌گی در شش ماه نخست سال روان را تنها ۱۲۱۹ دوز واکسین گزارش داده‌‎است.

نوررحمان تره‌‎کی معاون سخن‎‌گوی وزارت صحت عامه‌‎ی کشور به‌‎خبرنگار پیک گفته‌‎است که درسال روان خورشیدی، به‌‎تعداد ۵۴۲۱ واکسین سگ‎‌گزیدگی به شفاخانه‌‎های دولتی شهر کابل توزیع شده که ازاین میان، ۵۳۲۶ واکسین به‌‎مصرف رسیده‌‎است.

سهیل علی‌‎زی مدیر ارزیابی و نظارت دیپارتمنت کنترول امراض ساری ریاست صحت عامه‌‎ی کابل، این رقم را تایید نمی‌‎کند و می‎‌گوید که داده‌‎های ارایه شده ازسوی وزارت صحت عامه درست نیست و ممکن‌‎است این آمار از سراسر کشور باشد. اما معاون سخن‌‎گوی وزارت صحت تاکید دارد که این مقدار واکسین، تنها به ولایت کابل اختصاص داده شده‌‎است.

ناپدید بودن هزاران دوز واکسین سگ‎‌گزیدگی، پرسشی‎‌که هیچ یک از مسوولان حاضر به پاسخ‌‏گویی نیست.
ناتوانی مسولان صحت دولتی در زمینه‌‎ی تداوی بیماران سگ‎‌گزیدگی و بی‌‎توجهی مسوولان شهردای کابل به‎‌افزایش سگ‎‌های ولگرد دراین شهر، با انتقاد تند شهروندان پایتخت نیز، روبه‌‎رو شده‌‎است.

شفیق‎‌الله ۱۴ ساله باشنده‌‎ی ناحیه پانزدهم شهر کابل، می‎‌گوید که سگ‌‎های ولگرد درمنظقه پنجصد فامیلی نسبت به‌‎هر زمان دیگر افزایش یافته و هیچ‌‎روزی نیست که چندین تن از هم‌‎سن‎‌وسالانش ازسوی این سگ‎‌ها مورد حمله قرار نگیرند.
او درحالی‎‌که شام‌‎گاه یک هفته پیش در مسیر خانه مورد حمله‌‎ی سگ‌‎های ولگرد قرار گرفته و اکنون با پای زخمی‌‎اش می‌‎لنگد، می‌‎گوید که برای تداوی به چندین شفاخانه‌‎ی دولتی مراجعه کرده؛ اما واکسین سگ‎‌گزیدگی دستیاب نمی‎‌شد.

هم‎‌چنان، سید عبدالعلی باشنده‌‎ی ناحیه پنجم شهر کابل به‌‎خبرنگار پیک می‌‎گوید که به‌‎دلیل نبود واکسین در شفاخانه‌‎های دولتی، بیش‎‌تر از هفت‌‎هزار افغانی هزینه‎‌ی واکسین و تداوی سگ‎‌گزیدگی را در شفاخانه‌‎ی شخصی متقبل شده‎‌است.فرید احمد مسوول بخش واقعات سگ‌‎گزیدگی در کلنیک شخصی (سیتی لابراتوار) شهر کابل نیز، می‌‎پذیرد که روزانه ۸ تا ۱۰ واقعه‎‌ی سگ‎‌گزیدگی از کلنیک‌‎ها و شفاخانه‌‎های خصوصی به‎‌این‎‌جا می‌‎رسد؛ اما هزینه‌‎ی تداوی در کلان‌‎سالان، بیش‎‌تر از خوردسالان‎ است.

دراین‌‎حال، مسوولان اداره‌‎ی تنظیف شهرداری کابل که پیش ازاین مسوولیت گردآوری و ازبین بردن سگ‎‌های ولگرد را برعهده داشتند؛ می‌‎گویند که اکنون یک موسسه‌‎ی خارجی در هم‌‎آهنگی و هم‌کاری با این اداره و وزارت‎‌های صحت عامه و زراعت و مال‌‎داری دراین بخش مسوولیت دارد.

داکتر عبدال‌جلیل محمدزی رییس موسسه‌‎ی بین‎‌المللی (MayHew) از کاهش سگ‎‌های ولگرد درپایتخت کشور سخن می‌‎زند و می‌‎گوید که بانظرداشت تعطیلی‎‌های قرنطین سال روان، آن‎‌ها توانسته‌‎اند که روزانه کم‌‎ازکم ۵۰ تا ۶۰ سگ ولگرد را از نواحی شهر کابل گردآوری و عقیم‌‎سازی کنند و هم‌‎چنان، بیش‎‌تر از پنج هزار سگ ولگرد و دیوانه را ازبین برده‌‎اند.

بااین‌‎حال، برخی از آگاهان و مسوولان امور، مهم‌ترین عامل افزایش سگ‌‎های ولگرد را افزون‌‎بر تکثر ده درصدی سالانه‎‌ی نسل این سگ‎‌ها، بی‌‎توجهی و آزارواذیت ازسوی خود مردم دانسته، به‌‎این باوراند که «سگ» دشمن انسان نیست، بل کلان‎‌ترین تهدید ازسوی این سگ‎‌ها در برابر انسان‌‎ها، «ویروس سگ» است که باید خودرا از شر آن حفاظت کرد.

تمامی حقوق انتشار و حق کاپی رایت مطالب برای مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک محفوظ است.